Dodana: 15 sierpień 2020 18:14

Zmodyfikowana: 15 sierpień 2020 18:14

Wojskowe święto w Łomży. Tradycje i przyszłość

Złożenie kwiatów na grobie Jerzego Sawy-Sawickiego, oddanie hołdu żołnierzom 33. pułku piechoty pod pomnikiem utworzonym z fragmentów schronu bojowego z linii obrony Narwi koło Nowogrodu we wrześniu 1939 roku oraz pod tablicą przypominającą legionistów Józefa Piłsudskiego internowanych tu w latach 1916-1918. Tak w Łomży rozpoczęto obchody Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uczestniczył w nich Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Wojskowe święto w Łomży-22.jpg

- 14 sierpnia 1920 roku, w krytycznym momencie Bitwy Warszawskiej pod Ossowem podpułkownik Jerzy Sawa-Sawicki dowódca 33. pułku piechoty przejął dowodzenie nad rozbitym wojskiem i ochotnikami przybyłymi z Warszawy z księdzem Ignacym Skorupką i osobiście poprowadził kontrnatarcie, które powstrzymało Rosjan - przypomniał pułkownik Paweł Gałązka, dowódca formowanego w Łomży 18. pułku logistycznego. Chciałby, aby pułk przejął oficjalnie i w pełni tradycje 33. pułku piechoty i nosił nazwę "Łomżyński".

Wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił udział w zwycięstwie nad sowieckimi wojskami i w obronie niepodległości Polski żołnierzy łomżyńskiego 33. pułku piechoty.

- Jestem dumny, bo większość z nich okryła się chwałą pod Ossowem, ale wcześniej też batalion zapasowy powstrzymał na 5 dni marsz bolszewików broniąc Łomży na piątnickich fortach. Bardzo się cieszę, że 18. pułk logistyczny tak chętnie podjął wojskowe tradycje naszego miasta - powiedział.

Odznaczenia, awanse, nagrody

Na dalszy ciąg uroczystości - związanych już bardziej z teraźniejszością i przyszłością wojska w Łomży - pułkownik Paweł Gałązka wraz z szefami innych łomżyńskich instytucji wojskowych (m. in. 13. batalionu lekkiej piechoty Obrony Terytorialnej) zaprosił gości na teren jednostki. Tam odbyła się ceremonia uhonorowania żołnierzy odznaczeniami, awansami i nagrodami.

- Święto Wojska Polskiego w tym roku 18. Pułk Logistyczny obchodzi po raz pierwszy w swojej historii – mówił pułkownik. - Wystąpiłem do ministra obrony z wnioskiem o zgodę na formalne przyjęcie i kontynuowanie tradycji 33. pułku piechoty, przyjęcia jako patrona pułku generała brygady Mariana Stanisława Raganowicza dowódcę obrony Łomży w 1920 roku , ustanowienie 14 sierpnia świętem pułku oraz nadanie mu wyróżniającej nazwy "Łomżyński". Mam nadzieję, że w przyszłym roku dzień 14 sierpnia będzie świętem, które uroczyście będziemy obchodzić z szacunkiem dla historii i tradycji w obecności ufundowanego przez społeczeństwo ziemi łomżyńskiej sztandaru i z kompanią honorową. Będziemy podtrzymywać tradycje, opiekować się grobami, pamiętać o historii - poinformował pułkownik Gałązka.

Łomżyński 18. pułk logistyczny znajduje się w strukturach najnowszej w wojsku polskim 18. Dywizji Zmechanizowanej im. generała Tadeusza Buka. Formacja kontynuuje tradycje dawnej 18. Dywizji Piechoty zwanej Żelazną, której sztab również miał swoją siedzibę w Łomży.

„Jesteście potomkami wielkich bohaterów”

Pod adresem łomżyńskich żołnierzy popłynęły tego dnia gratulacje i życzenia zawarte w listach: ministra obrony Mariusza Błaszczaka („Jesteście potomkami wielkich bohaterów” - napisał minister), ministra edukacji Dariusz Piontkowskiego, odczytanym przez radnego Sejmiku Piotra Modzelewskiego oraz generała Jarosława Gromadzińskiego, dowódcy 18. Dywizji. Osobiście zwrócili się do uczestników uroczystości senator Marek Adam Komorowski, biskup Tadeusz Bronakowski, wicestarosta Maria Dziekońska, wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski.

- Dziękujemy, że chronicie nas nie tylko przed zagrożeniami militarnymi i innymi, które niesie świat, ale także że chronicie nas przed utratą wierności ideałom, tradycjom i wartościom - dodał wicemarszałek Marek Olbryś.

tekst i foto: Maciej Gryguc

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook