Dodana: 18 lipiec 2022 12:10

Zmodyfikowana: 19 lipiec 2022 13:47

Wojewódzkie Święto Policji w Zambrowie

– Jesteśmy pewni, że nigdy nas nie zawiedziecie – powiedział arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki do policjantów zgromadzonych w kościele Trójcy Przenajświętszej. W niedzielę, 17 lipca, odbyły się w Zambrowie wojewódzkie uroczystości Święta Policji. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny wojewódzki Piotr Modzelewski.

Grupa osób stojąca razem. Część z nich jest w mundurach, część w garniturach

– To wielki honor dla naszego województwa, że gościmy z tej okazji komendanta głównego, gen. Jarosława Szymczyka. Myślę, że jest to także forma podziękowania kierownictwa Policji dla garnizonu białostockiego za skuteczne dźwiganie ciężaru tych nowych i nieoczekiwanych wyzwań, jakie stworzyła pandemia, dramatyczna sytuacja na granicy z Białorusią, a teraz wojna w Ukrainie. Wiemy już z całą pewnością, że samorząd może liczyć na Policję, a Policja może liczyć na wsparcie samorządu województwa – powiedział wicemarszałek. Marek Olbryś.

Na straży bezpieczeństwa

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo w intencji podlaskich policjantów. Abp Józef Guzdek słowa homilii skierował właśnie do nich.

– Gromadzimy się wokół tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa, aby dziękować, bo wśród wielu wartości niezbędnych do naszego życia, bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych. Społeczeństwo naszej podlaskiej ziemi w pełni rozumie i docenia wasze zaangażowanie i troskę o bezpieczeństwo naszej małej ojczyzny – mówił metropolita białostocki.   

Arcybiskup Józef Guzdek podczas nabożeństwa

Zaakcentował, że w sprawie wydarzeń na granicy z Białorusią podlascy policjanci we współpracy ze strażą graniczną i żołnierzami podejmowali „działania mądre i odpowiedzialne, zgodne z prawem i dobre dla państwa”.

Po przemarszu ulicami Zambrowa, dalszy ciąg uroczystości odbył się na placu jednej z zambrowskich podstawówek.

– Nasza uroczystość jest wyjątkowym wydarzeniem. Od poprzedniego święta minął bardzo trudny dla nas wszystkich rok. Pandemia, kryzys na granicy oznaczały wiele zupełnie nowych zadań. Chroniąc granicę dowiedliśmy, że jesteśmy formacją nowoczesną i skuteczną. Dziękuję koleżanki i koledzy za wytrzymałość i odporność na stres – mówił nadinspektor Robert Szewc, komendant wojewódzki Policji w Białymstoku.


Podkreśli, że Policja nie jest osamotniona, bo czuje wsparcie urzędów, instytucji, organizacji i współpracuje dobrze z odpowiednikami w innych krajach, np. na Litwie.

Sztandar Komendy Powiatowej Policji

Zbliżające się Święto Policji (24 lipca) było pierwszą z okazji do niedzielnych uroczystości. Drugą stało się nadanie Komendzie Powiatowej Policji sztandaru. Odpowiedni dokument w tej sprawie podpisał minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.   

– Od dzisiaj więc wszystkie komendy garnizonu podlaskiego będą miały swoje dumne symbole – poinformował komendant Robert Szewc.

Przekazanie sztandaru.

 

Inicjatywę ufundowania sztandaru dla policji w Zambrowie podjął społeczny komitet, którym kierował wicestarosta Jacek Murawski. To jemu i burmistrzowi Kazimierzowi Dąbrowskiemu przypadło w udziale przekazanie sztandaru gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi, komendantowi głównemu Policji. Z jego rąk drzewce przejął mł. insp. Krzysztof Sewioło, komendant powiatowy, który powierzył sztandar funkcjonariuszom tworzącym poczet.

– Cieszę się, że się spotykamy w nasz tradycyjny, uroczysty sposób po ciężkich dwóch latach i że możemy skupić się wokół sztandaru ufundowanego przez tych, dla których codziennie zakładamy mundury i pełnimy naszą służbę, czyli dla mieszkańców. Nadanie sztandaru to akt wdzięczności i uznania, ale także zobowiązanie – mówił generał Jarosław Szymczyk.  

Podziękowania

– Przyjechałem na tę uroczystość podlaskiej Policji, aby się wam nisko się pokłonić i podziękować. Szczególnie za to, co jest waszym udziałem od drugiej połowy ubiegłego roku. Straż graniczna wspierana przez 300 tysięcy policjantów niesamowicie profesjonalnie obroniła polską granicę. Policjanci od początku także niosą pomoc fali milionów uchodźców z Ukrainy. Chcę wam podziękować za to, że dodatkowe obowiązki związane z pandemią – było to m.in. 137 milionów kontroli osób na kwarantannie - granicą i uchodźcami w żaden sposób nie wpłynęły na obniżenie stanu i poczucia bezpieczeństwa naszych obywateli.

Z dumą mogę poinformować, że 96 procent Polaków czuje się bezpiecznie w okolicach miejsca swego zamieszkania – powiedział komendant Jarosław Szymczyk.

Wicemarszałek Olbryś wbija pamiątkowy gwóźdź w drzewiec sztandaru.

Liczna grupa funkcjonariuszy i pracowników Policji otrzymała nagrody odznaczenia i awanse. Uhonorowane zostały także osoby wspierające policję. Chwilą ciszy uczczona została pamięć funkcjonariusza z Pabianic, który 14 lipca zginął na służbie w wypadku drogowym.  

Przemarsz policjantów i policjantek przez Zambrów.

Podziękowania dla policjantów skierował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a uczestnikami uroczystości zakończonej ceremonialnym przemarszem formacji oraz orkiestry, byli także m. in. senator Marek Adam Komorowski, podlascy parlamentarzyści i samorządowcy, przedstawiciele instytucji wymiaru sprawiedliwości, wojska, a także policyjna delegacja z litewskiego Alytus.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook