Dodana: 14 wrzesień 2022 12:16

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2022 12:16

Otwarcie nowego fragmentu drogi powiatowej między gminami Wizna i Piątnica

Przebudowany odcinek drogi powiatowej nr 1926B Wizna – Srebrowo – Mrówki – Nieławice - Kokoszki - Guty oficjalnie otwarty. Uroczyste otwarcie inwestycji sfinansowanej w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg odbyło się we wtorek, 13 września. Uczestniczył w nim Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. Samorząd województwa reprezentował radny Piotr Modzelewski.

305169711_2139415182933859_847174572329442347_n.jpg

Minister Andrzej Adamczyk przyjechał na uroczystość prosto z otwarcia nowego odcinka trasy Via Baltica, czyli ekspresowej S61 od Szczuczyna w kierunku Ełku.

- Tamta inwestycja, wraz z kolejową Rail Baltica, otwiera na nowe możliwości gospodarcze region, wykluczony komunikacyjnie przez lata, otwiera na całą Polskę i Europę. Kiedy kilka lat temu w Łomży zapadały decyzje o budowie Via Baltica towarzyszyło temu niedowierzanie, a czasem śmiech. A my dotrzymaliśmy słowa i myślę, że ówcześni krytycy teraz mogą się teraz tylko cieszyć, że się mylili. Ale mieszkańcy gmin i powiatów sporadycznie korzystają z tras szybkiego ruchu czy autostrad. Ich „drogi codzienne" prowadzą do kościoła, gminy, szpitala, szkoły, sklepu. Dlatego jesteśmy dzisiaj nie tylko tam, ale też właśnie tu, gdzie oczekiwanie  na dobrą drogę trwało tak długo. Dziękuję za zaproszenie i możecie liczyć na więcej - mówił minister Andrzej Adamczyk.

Zakończenia kolejnej inwestycji drogowej w powiecie łomżyńskim pogratulował w liście marszałek Artur Kosicki. Zaznaczył, że jest to doskonałym dowodem rozwoju województwa podlaskiego, które korzysta z dostępnych form wsparcia.

- Środki finansowe przeznaczone na budowę dróg to dobrze wydane pieniądze. Oznaczają przede wszystkim komfort mieszkańców i ich bezpieczeństwo. Stanowią także krok ku rozwojowi gospodarczemu obszaru, na którym inwestycja jest realizowana. Nowoczesna infrastruktura drogowa wpływa na wzrost zamożności mieszkańców i zwiększa atrakcyjność inwestycyjną terenów – napisał marszałek.

List-Marszałka-Województwa-Podlaskiego-1.jpg

Satysfakcji nie kryli przede wszystkim samorządowcy powiatu łomżyńskiego pełniący rolę gospodarzy wydarzenia.

- To już 30 inwestycja, jaką realizowaliśmy z udziałem środków z rządowych programów rozwoju dróg, w ostatnich kilku latach. Oznacza to 35 - 36 kilometrów dróg o największym znaczeniu dla mieszkańców gmin, a w realizacji mamy kolejnych 15, w tym dotyczących bezpiecznych przejść – mówił Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński.

To kolejna inwestycji w regionie z dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat Łomżyński na jej modernizację z rządowego programu otrzymał ponad 1,1 mln zł. Całkowita wartość inwestycji to prawie 2,2 mln zł, z czego ponad 370 tys. zł pochodzi z budżetu gminy Wizna, taka sama kwota z budżetu gminy Piątnica, a blisko 1,1 mln zł dołożył powiat łomżyński.

W ramach inwestycji jezdnię żwirową na odcinku blisko 2 km zastąpiono bitumiczną o szer. 6 m, przebudowano 2 skrzyżowania oraz 37 zjazdów, wybudowano chodnik o długości ponad 110 m o szer. 2 m z kostki betonowej, wykonano odwodnienie za pomocą rowu 1200 m, zrobiono nowe oznakowanie pionowe wraz z aktywnym oznakowaniem radarowym oraz nowe pobocze.

W uroczystości wzięli także udział m.in. Marek Komorowski – senator RP, Kazimierz Gwiazdowski – poseł na Sejm RP, Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski oraz lokalni samorządowcy, a także mieszkańcy gminy.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook