Dodana: 20 czerwiec 2022 12:00

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2022 08:54

65 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Kupiskach

Jubileusz 65 – lecia OSP to święto lokalnej społeczności, która na co dzień może liczyć na wsparcie druhów. W sobotę, 18 czerwca mieszkańcy Starych Kupisk oraz okolicznych wsi złożyli strażakom życzenia, by docenić ich służbę i poświęcenie. W wydarzeniu uczestniczył wicemarszałek Marek Olbryś.

Powitanie członka zarządu

- W imieniu samorządu województwa podlaskiego chciałbym podziękować za służbę na rzecz drugiego człowieka i swojej gminy. Państwa praca jest nieoceniona nie tylko w wymiarze działań związanych z zagrożeniami, ale także ze względu na pomoc samorządom. Gratuluję wyróżnionym i odznaczonym, bo za tym stoją czyny, które przysparzają wam szacunku i uznania - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.  

Uroczystość rozpoczęła msza dziękczynna w kościele parafialnym w Kupiskach. Proboszcz ks. Krzysztof Dąbrowski mówił o strażackiej służbie, którą znakomicie zna z własnego domu. Strażakami byli jego dziadek, ojciec oraz jego bracia, w tym najmłodszy zawodowym, którzy nadal pełnią służbę. Przypomniał także postać druha Ireneusza Gąszewskiego, który odszedł niedawno. Był ostatnim już z grupy założycieli straży w Kupiskach w 1957 roku.   

Następnie uroczystości kontynuowano na placu miejscowej szkoły podstawowej. Marek Sitkowski, prezes OSP w Starych Kupiskach przedstawił jak na przestrzeni lat rozwijała się jednostka. Na dobry początek działalności otrzymała od ówczesnej straży państwowej motopompę, którą na miejsce akcji dostarczał zaprzęg konny. W latach 60. trafiła do Kupisk nowocześniejsza motopompa, a druhowie otrzymali mundury. W 1981 roku powstała strażnica, a rok później druhowie zamienili konie na pierwszy samochód. Potem wysłużonego stara zastąpiły jelcz, a obecnie użytkowany pojazd OSP ma od 2014 roku. Od kilku lat jednostkę zasilają mieszkańcy sąsiednich Nowych Kupisk, zmodernizowana została także siedziba.        

Obecnie OSP w Starych Kupiskach to 21 druhów w służbie czynnej i 35 wspierających. Tylko w tym roku dołączyło kolejnych 9 osób. 

- Strażacka krew nadaje tętno życia całej miejscowości. Jak to już było mówione, OSP to trzy zasadnicze filary: ludzie, siedziba i sprzęt. Ludzie są wspaniali, siedzibę macie niewielką może, ale odnowioną, staramy się o nowszy samochód. Dziękuję za codzienną służbę i za to, że jako „Ministerstwo Dobrej Żywności” nigdy nie odmawiacie przygotowania tysięcy litrów przepysznej grochówki, która zawsze wzmacniała, a nigdy nie zaszkodziła - mówił Piotr Kłys, wójt gminy Łomża i prezes gminnych struktur OSP.

Liczne grono druhów otrzymało z okazji jubileuszu odznaczenia i wyróżnienia. Wręczali je wicemarszałek Marek Olbryś, wójt Piotr Kłys i bryg. Adam Kalinowski, zastępca komendanta miejskiego PSP w Łomży. Życzenia i gratulacje przekazali strażakom z Kupisk goście uroczystości, m. in. wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski i twórca znanej w całym regionie Grupy Ratowniczej Nadzieja (działa jako jednostka OSP) ks. Radosław Kubeł.       

Listowne pozdrowienia i życzenia przekazali strażakom z Kupisk senator Marek Adam Komorowski oraz przedstawiciele służb mundurowych. Finałem jubileuszowych uroczystości było spotkanie przy tradycyjnej grochówce.      

tekst i fot.: M. Gryguc
red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook