Dodana: 13 czerwiec 2022 14:01

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2022 11:45

Oddanie nowej drogi oraz otwarcie świetlicy wiejskiej we wsi Tyszki - Łabno

Dwie biało-czerwone wstęgi przecięte zostały w piątek, 10 czerwca w miejscowości Tyszki-Łabno w gminie Kolno. Jedna symbolizowała przekazanie do użytku fragmentu drogi gminnej, druga - otwarcie świetlicy wiejskiej. W oba przedsięwzięcia zostały zrealizowane przy wsparciu samorządu województwa. W wydarzeniu uczestniczyli wicemarszałek Marek Olbryś oraz radny wojewódzki Wojciech Sekściński.

tyszki droga i świetlica 0 3.jpg

Wicemarszałek Marek Olbryś wyraził radość z faktu, że miejscowość o tak bogatej historii, będzie mogła rozwijać się dzięki wsparciu samorządu województwa.

- Spotkaliśmy się w miejscowości, która z dumą podkreśla, że istnieje od 1421 roku, czyli ma tylko trzy lata mniej niż Łomża prawa miejskie. Jak tu nie doceniać takiego miejsca i jego wspaniałych mieszkańców, którzy chlubią się  tradycją, a przy tym bardzo chcą korzystać z dobrodziejstw dnia dzisiejszego. A ponieważ umieją się o to postarać, mogą liczyć na  zrozumienie i wsparcie zarządu województwa i sejmiku. Dziękuję całej społeczności gminy Kolno i miejscowości Tyszki-Łabno za aktywność, a my cieszymy się,  że samorządowe pieniądze zostały tak dobrze wykorzystane – powiedział.

Nowa infrastruktura oddana do użytku

Jak poinformował Józef Bogdan Wiśniewski, wójt gminy Kolno, powstał w Tyszkach odcinek drogi niezbyt długi (250 m), ale niesłychanie ważny. 

- To fragment położony w zapadlisku. Podczas wiosennych roztopów albo dużych opadów sprawiał zawsze mieszkańcom ogromne problemy. Trzeba tu było zastosować różnorodne techniki odwodnienia, ale mieliśmy od razu praktyczny sprawdzian jakości prac. Wczoraj przeszła nad miejscowością potężna ulewa i okazało się, że zastosowane rozwiązania w stu procentach się  sprawdziły - wyjaśnił wójt Józef Wiśniewski. 

Inwestycja za ponad 300 tys. zł otrzymała wsparcie ze stworzonego w samorządzie województwa podlaskiego Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.

- Właśnie dlatego powstał fundusz wsparcia samorządów, aby realizować tego rodzaju ważne dla mieszkańców przedsięwzięcia, które mnie miałyby szans na skorzystanie z innych źródeł - dodał radny Wojciech Sekściński.

Nowe miejsce integracji

Samorząd województwa miał także znaczący udział w sfinansowaniu kolejnego ważnego przedsięwzięcia dla mieszkańców miejscowości Tyszki-Łabno. W miejscu zlikwidowanej przed lat szkoły powstała świetlica wiejska wraz otoczeniem, w którym znajdują się m.in. altana i plac zabaw. 

- Mieszkańcom bardzo brakowało miejsca, w którym mogliby się spotykać. A mamy tu do czynienia z bardzo aktywną społecznością. Jest znakomite Koło Gospodyń Wiejskich wspomagane chętnie przez całą wieś. Dlatego zespoliliśmy siły, aby to miejsce powstało - mówił wójt.  

Szczególne podziękowania skierował pod adresem wicemarszałka Marka Olbrysia i radnego Wojciech Sekścińskiego, ale także do Lokalnej Grupy Działania "Kraina mlekiem płynąca", która przygotowała projekt i pozyskała z urzędu marszałkowskiego 360 tys. zł potrzebnych na budowę świetlicy.  

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. starosta kolneński Tadeusz Klama, burmistrz Kolna Andrzej Duda, a gośćmi uroczystości było spore grono samorządowców z LGD "Kraina mlekiem płynąca" oraz Łomżyńskiego Forum Samorządowego.  

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook