Dodana: 19 wrzesień 2019 08:59

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2019 08:59

Wodne bezpieczeństwo gminy Śniadowo

Suche krany nie powinny już stanowić problemu dla mieszkańców gminy Śniadowo. Z udziałem m. in. poseł Bernadety Krynickiej oraz wicemarszałka województwa Marka Olbrysia i towarzyszącego mu Juliusza Jakimowicza, zastępcy dyrektora Gabinetu Marszałka, wójt Śniadowa Rafał Pstrągowski dokonał otwarcia nowego ujęcia wody w miejscowości Wierzbowo.

Ilustracja do artykułu Wodne bezpieczeństwo gminy Śniadowo-5.jpg

Dwie studnie głębinowe, hydrofornia, urządzenia pozwalające usuwać z wody nadmiar żelaza i manganu oraz ją napowietrzać, 7 kilometrów nowych wodociągów. To wszystko powinno zapewnić mieszkańcom gminy bezpieczeństwo dostaw bieżącej wody w najtrudniejszych mimentach lata, a nawet w przypadku awarii lub zanieczyszczenia jednego z ujęć.        

- Instalacja w Wierzbowie podwaja niemal nasze dotychczasowe moce dostarczania wody, które zapewniało nam jedyne ujęcie Ratowie Starym. Jak szacujemy, dla naszych mieszkańców, gospodarstw rolnych i firm trzeba około 1500 metrów sześciennych wody na dobę. Odczuwaliśmy tego lata, że popołudniami wody po prostu brakowało. Teraz, nawet przy  jednym działającym ujęciu jesteśmy w stanie, w podstawowym zakresie, zaspokoić potrzeby - wyjaśnia wójt  Rafał Pstrągowski.

Wybór miejsca budowy nowej stacji poprzedziły badania geologiczne. W zasadzie potwierdziły wcześniejszą wiedzę, że Wierzbowo "stoi na podziemnym jezierze". Najpierw powstały dwie studnie po 120 metrów. Potem, w okresie dwóch lat realizowane były kolejne etapy inwestycji.         

- Bezpieczeństwo, jakie sobie zapewniliśmy, polega także na tym, że nasz system wodociągowy w gminie został spięty w jeden „krwioobieg”, a w  razie awarii czy pojawienia się bakterii możemy jedno ujęcie zamknąć i prowadzić odpowiednie działania naprawcze bez zakłócania dostaw - dodaje wójt.   

Inwestycja zrealizowana została za 3,8 miliona złotych. Prawie 2 mln gmina otrzymała z unijnego programu rozwoju obszarów  wiejskich za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. Resztę dołożył samorząd Śniadowa.

- Na ręce wicemarszałka Marka Olbrysia chcę przekazać serdeczne podziękowania za umożliwienie nam tego bardzo ważnego przedsięwzięcia. Gdyby nie Urząd Marszałkowski, tego ujęcia by nie było. Dziękuję także za zdecydowane  wsparcie radnych poprzedniej i tej kadencji, zaangażowanie projektantów, wykonawców, mieszkańców - mówi wójt Rafał Pstrągowski. 

Specjalne podziękowania za wsparcie przekazał także poseł Bernadecie Krynickiej, która podkreśliła jak kluczowe znaczenie mają dla samorządów trzy główne sprawy: woda, energia i drogi. I akurat w tej dziedzinie dobre wiadomości  o remoncie drogi Śniadowo - Szczepankowo przez Wierzbowo przekazała zebranym Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński.    

- Możecie zawsze liczyć na zarząd województwa w inicjatywach tak ważnych dla mieszkańców i dla rozwoju rolnictwa oraz innych dziedzin gospodarki w gminie - zadeklarował wicemarszałek Marek Olbryś.

mg

facebook