To nasza wielka szansa. O Polskim Ładzie w powiatach Łomża i Kolno
Ogłoszenie przez premiera Mateusza Morawieckiego wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład ze szczególną satysfakcją przyjęły samorządy. W środę, 1 czerwca, odbyły się w Łomży i Kolnie spotkania poświęcone planom inwestycyjnym w oparciu o środki z tego programu. W obu wydarzeniach samorząd województwa reprezentowali: wicemarszałek Marek Olbryś oraz Piotr Modzelewski, radny sejmiku.
– Rząd polski dotrzymuje słowa i dba o równomierny rozwój kraju. Podobne zasady stosujemy przy rozdzielaniu funduszy w samorządzie województwa podlaskiego. W Polskim Ładzie za szczególnie ważne uważam danie samorządom decydującego głosu przy wyborcze planowanych przedsięwzięć. To pozwala na wyrównywanie szans rozwojowych – podkreślił wicemarszałek Marek Olbryś.
Przypomnijmy, że Województwo Podlaskie otrzymało na inwestycje w powiecie łomżyńskim ok. 60 mln zł. Powstanie dzięki temu droga Łomża – Śniadowo i mała obwodnica Jedwabnego.
Łomża: drogi, przedszkola, oświetlenie
W sali Starostwa Powiatowego w Łomży na zaproszenie starosty Lecha Marka Szabłowskiego, którego w obowiązkach gospodarcza wspomagała wicestarosta Maria Dziekońska, wyniki drugiej edycji i symboliczne czeki przekazali samorządowcom z powiatu także wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, senator Marek Komorowski, poseł Kazimierz Gwiazdowski i wojewoda Bohdan Paszkowski.
Wszyscy zgodnie podkreślali, że Polski Ład to szansa, aby zmienić życie mieszkańców całej Polski, w tym województwa podlaskiego. Senator Marek Komorowski podkreślił, że jest to kolejny dobry dzień dla samorządów. Poseł Kazimierz Gwiazdowski przyznał się do lekkiej zazdrości, że w czasach, gdy był wójtem Radziłowa takich możliwości finansowych nie miał. Wojewoda Bohdan Paszkowski natomiast wskazał, jak bardzo korzystna jest druga edycja dla subregionu łomżyńskiego, gdzie do ponad 100 mln zł dla powiatu i gmin, można doliczyć jeszcze środki na infrastrukturę drogową, jakie otrzymał samorząd województwa.
W spotkaniu w łomżyńskim starostwie wzięli udział wszyscy burmistrzowie i wójtowie z powiatu. Każdy, odbierając symboliczny czek, informował o zaplanowanych zamierzeniach.
– Tak, jak od początku, nastawiamy się na inwestycje drogowe, ale tym razem chcemy także unowocześnić sprzęt do utrzymania dróg – mówił Lech Marek Szabłowski, starosta łomżyński:
Z kolei Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży informował: – Postawiliśmy na infrastrukturę społeczną. Gruntownie przebudujemy, a w zasadzie zbudujemy przedszkole nr 5 dla 175 dzieci i dodatkowo dla 40 maluszków w grupie żłobkowej.
W Zbójnej planują modernizację około 10 kilometrów gminnych dróg, w Jedwabnem wymianę oświetlenia na energooszczędne, a np. w Miastkowie dwa zadania: 2,5 kilometra drogi gminnej oraz dostosowanie budynku urzędu gminy do przyjmowania osób z niepełnosprawnością i lepszej obsługi interesantów.
Kolno: modernizacja oczyszczalni ścieków, sieci ciepłowniczej i… drogi
Według podobnego, jak w Łomży scenariusza i w podobnym gronie gości, przebiegło spotkanie o Polskim Ładzie w Kolnie, tyle że honory gospodarza pełnił w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu burmistrz Kolna Andrzej Duda. Nie było też czeków („Jesteśmy ekologiczni” – wyjaśniał gospodarz), a o swoich planach mówili samorządowcy z powiatu kolneńskiego.
– Takie programy rządu pozwalają nam realnie zmniejszać dystans do dużych ośrodków w kraju – podkreślał Andrzej Duda.
W Stawiskach planują inwestycje drogowe, w Kolnie termomodernizację i wymianę oświetlenia na energooszczędne, a w Małym Płocku modernizację oczyszczalni ścieków.
– Nasz roczny budżet to ponad 22 miliony złotych. Z pierwszej i drugiej edycji Polskiego Ładu mamy prawie 19 milionów. To unikalna szansa na naprawdę duże projekty. Będzie to zatem modernizacja oczyszczalni ścieków i drogi gminne – podsumował Andrzej Piętka, wójt Grabowa.
Z kolei w Kolnie powstaje koncepcja stworzenia systemu, który zapewni samowystarczalność w zakresie energii cieplnej i elektrycznej.
– Na razie rozbudujemy sieć ciepłowniczą i system drogowy – zapowiedział burmistrz.
tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys