Dodana: 19 maj 2020 08:53

Zmodyfikowana: 19 maj 2020 08:53

Papieska rocznica w Łomży

Uroczystością przy pomniku Papieża Jana Pawła II wznoszącym się w pobliżu budynku Wyższego Seminarium Duchownego upamiętniona została w Łomży setna rocznica urodzin Największego z Polaków. Kwiaty od władz województwa złożył wicemarszałek Marek Olbryś w towarzystwie senatora Marka Adama Komorowskiego oraz radnego Sejmiku Piotra Modzelewskiego.

Ilustracja do artykułu Obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II w Łomży_-7.jpg

- Jan Paweł II. Święty. Nie ma żadnej innej osoby, która by się tak zasłużyła dla Polski, a zarazem dla świata. Myślę tu o jego udziale w likwidacji systemu totalitarnego, ale także jego duchowym przewodnictwie. Tak naprawdę, gdybyśmy jeszcze uważniej słuchali papieża, bylibyśmy innym społeczeństwem – dużo lepszym, dużo bardziej wrażliwym na drugiego człowieka. Powinniśmy stosować wskazówki przyjaciela Polski i przyjaciela wszystkich ludzi – stwierdził wicemarszałek Marek Olbryś.

Spotkanie z Janem Pawłem II w czerwcu 1991 roku w Łomży przeżywał nie tylko w wymiarze duchowym.

- Pracowałem w firmie, która przygotowywała miasto na tę wizytę. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej pod wodzą ówczesnego dyrektora Zygmunta Stefanowicza odpowiadało za m. in. kwiatową oprawę ołtarza przy kościele Miłosierdzia Bożego i upiększenie całej Łomży. To były dni bardzo intensywnej pracy. Pamiętam te chwile, ale przede wszystkim duchowy wymiar tej wizyty, ożywczy po latach zniewolenia. Wielki człowiek był wśród nas. Byliśmy szczęśliwi – dodał wicemarszałek.

Wśród witających papieża w Łomży był także Marek Adam Komorowski.

- Z pewnością to najwybitniejszy Polak w naszej historii. Pamiętam własne spotkania z Ojcem Świętym, które głęboko przeżywałem. Pielgrzymka i audiencja w Rzymie, dwa dni w Łomży 29 lat temu…  Niesamowite przeżycia. Poświęcenie Jana Pawła II dla ojczyzny, dla Polaków jest nieocenione – stwierdził senator z Zambrowa .

Radny Piotr Modzelewski to reprezentant „Pokolenia JP2”. 

 - Kultywowanie wartości, które nam przekazywał, to zadanie młodych ludzi, których Ojciec Święty tak ukochał. Miał z nami fenomenalną komunikację. Dzisiaj spoczywa dla nas obowiązek dbania o pamięć o nim. Powinniśmy czytać, starać się zrozumieć, co nam przekazał największy z Polaków – stwierdził.

Duchową oprawę uroczystości w Łomży zapewnił ojciec Jan Bońkowski, kapucyn,  który zestawił dwa wydarzenia sprzed 100 lat  - Cud nad Wisłą i cud  nad Skawą, czyli narodziny Karola Wojtyły. Kwiaty pod pomnikiem papieża Jana Pawła II złożyli z okazji rocznicy także prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski z wiceprezydentem Andrzejem Garlickim, starosta Lech Marek Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską oraz reprezentanci Bractwa Kurkowego Bernard Szymański i Grzegorz Rytelewski.     

Fot. i tekst: Maciej Gryguc 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook