Dodana: 26 marzec 2019 19:55

Zmodyfikowana: 26 marzec 2019 19:55

Łomżyńskie plany i marszałkowskie wsparcie

Planowane inwestycje w transport publiczny, rozwój szkolnictwa zawodowego, wspólne działania promocyjno-kulturalne były tematem rozmów podczas wtorkowego (26 marca br.) spotkania wicemarszałka Marka Olbrysia z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Wicemarszałek z prezydentem siedzą przy stole w gabinecie marszałka

Prezydent Chrzanowski przedstawił najbliższe plany i zamierzenia inwestycyjne, w szczególności dotyczące transportu publicznego.

- Przygotowujemy się do złożenia wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój transportu niskoemisyjnego – relacjonował prezydent Łomży. – Chcemy kupić 10 długich autobusów i dwa małe elektryczne, ale też wyremontować wiaty i przystanki. Wpisuje się to w nasze plany rozwoju ekologicznego transportu. Przypomnę, że w styczniu podpisaliśmy listy intencyjne z PGNiG o budowie nowej stacji CNG w Łomży, co również jest znaczącym elementem tego planu [pisaliśmy o tym – link do artykułu – dop. red.].

Prezydent podziękował także za wsparcie łomżyńskich instytucji kultury i ich działań a także szkół zawodowych, które decyzją zarządu województwa otrzymały dofinansowanie na rozmaite projekty.  We wtorek (26 marca br.) zarząd zdecydował m.in. o przyznaniu dotacji Zespołowi Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Dzięki blisko 2 mln złotych wsparcia szkoła uruchomi dodatkowe zajęcia pozalekcyjne dla 183 uczniów.  W planach  jest również utworzenie dwóch pracowni, co znacznie wpłynie na innowacyjność bazy dydaktycznej szkoły.

- Co prawda z tego głosowania, ze względów rodzinnych, musiałem się wycofać, ale zarząd zgodnie z polityką rządu wspiera i będzie wspierał rozwój szkolnictwa zawodowego – stwierdził wicemarszałek Olbryś. - To niezwykle ważne działania, bo wpisują się w kierunki rozwoju naszego województwa oparte na mocnej gospodarce. A tej potrzebni są  dobrzy specjaliści, wykształceni fachowcy.

Prezydent Chrzanowski i wicemarszałek Olbryś omówili również możliwość wspólnych akcji promujących i Łomżę, i województwo podlaskie. Marszałek Olbryś zadeklarował także dalsze wsparcie z budżetu województwa dla znaczących przedsięwzięć kulturalnych m.in. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego ”Walizka” czy Muzycznych Dni Drozdowa.

art

facebook