Łomżyńskie Anioły Biznesu rozdane
Czwarta edycja konkursu, w którym honorowane są podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Łomży i powiecie łomżyńskim, zakończona w czwartek 12 maja, miała wyjątkowy charakter. Dla ocenianych w niej firm wyzwaniem była nie tylko normalna rywalizacja na rynku, ale także mierzenie się ze skutkami pandemii. Biorący udział w finałowej gali Łomżyńskich Aniołów wicemarszałek województwa Marek Olbryś wręczał najważniejszą nagrodę dla „Firmy roku”.
Organizatorami konkursu są od początku inicjatywy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski i dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Elżbieta Teresa Olejniczak. Pracami kapituły, która przeanalizowała działalność firm, kierowali: wicestarosta Maria Dziekońska i zastępca prezydenta Andrzej Garlicki. Oni także oficjalnie otworzyli galę czwartej edycji Łomżyńskich Aniołów Biznesu, podkreślając, że odbywa się ona w Hali Kultury, która dzień wcześniej otrzymała tytuł Podlaskiej Marki w kategorii Inwestycja w konkursie samorządu województwa.
– Nagroda Aniołów Biznesu jest docenieniem pracy przedsiębiorców, którzy tym razem mierzyli się ze szczególnie trudnymi wyzwaniami czasu pandemii. Firmy były oceniane w różnych aspektach: od wprowadzania nowych technologii przez dobre wyniki finansowe po wrażliwość na sprawy społeczne. Naszą, jako Powiatowego Urzędu Pracy, specjalną kategorią jest „Pracodawca jutra”, w której oceniamy współpracę przedsiębiorców z urzędem, wykorzystanie funduszu pracy, zatrudnianie bezrobotnych – powiedziała Elżbieta Olejniczak, dyrektor PUP.
Okazało się, że miała tego dnia jeszcze inną rolę do wypełnienia – laureatki Łomżyńskiego Anioła w kategorii „Kobieta sukcesu”. Równorzędną statuetkę (to wyjątek w historii Aniołów) otrzymała Elżbieta Parzych, skarbniczka miasta.
– Nie myślę o swojej pracy jako o sukcesie. Chcę być na rynku pracy niekoniecznie mistrzynią, a raczej solidnym rzemieślnikiem – mówiła dyrektor Elżbieta Olejniczak.
Na wyjątkowość tej edycji Aniołów wskazała także wicestarosta Maria Dziekońska.
– Zwracaliśmy szczególną uwagę na funkcjonowanie przedsiębiorstw w okresie pandemii: jak sobie poradziły, jak działały w szerszym kręgu społecznym i gospodarczym. Są powody do zadowolenia. Większość podmiotów z naszego miasta i powiatu dosyć bezpiecznie przetrwało najgorsze miesiące, a kilka wręcz rozwinęło skrzydła wprowadzając nowe technologie, nowe produkty. Nie zabrakło nam też kandydatów w kategorii „Firma z sercem”, czyli dzielących się owocami swojego powodzenia z potrzebującymi – tłumaczyła wicestarosta Maria Dziekońska.
Wicemarszałek Marek Olbryś akcentował w sposób szczególny wzajemne związki przedsiębiorczości i samorządów.
– To ważne zadanie samorządów, żeby integrować siły biznesu i je promować, a jak trzeba, to także wspierać. Rozwój przedsiębiorczości to przecież rozwój gmin. Bardzo cenię inicjatywę Łomżyńskich Aniołów Biznesu i cieszę się, że powstało takie święto biznesu – powiedział Marek Olbryś.
W podobnym tonie wypowiadali się także m. in. prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencją Rozwoju Przemysłu. Laureaci podkreślali przede wszystkim rolę całych zespołów, w których pracują i osiągają sukcesy.
Obok przedsiębiorców i samorządowców kapituła uhonorowała skrzydlatą statuetką także przedstawiciela świata kultury: w kategorii „Ambasador Ziemi Łomżyńskiej” zwyciężył Teatr Lalki i Aktora w Łomży, a nagrodę otrzymał dyrektor placówki Jarosław Antoniuk.
Podczas gali samorząd województwa reprezentowali także radni sejmiku Piotr Modzelewski i Jacek Piorunek.
Laureaci Łomżyńskich Aniołów Biznesu za rok 2021
- "Firma z sercem": Ubojnia Zwierząt Robert Rytel w Podgórzu. Działa od 1998 roku. Funduje m. in. nagrody dla uczniów, wspiera OSP, wydarzenia kulturalne w regionie i dba o ochronę zabytków polskiej kultury poza granicami kraju.
- "Pracodawca jutra": HEXA Bank Spółdzielczy w Piątnicy. Współpracuje z PUP od 2005 roku, zatrudnia tworzy miejsca pracy
- "Kobieta sukcesu": Elżbieta Parzych, od 2015 roku Skarbnik Miasta Łomża. Jest także prezesem Lokalnej Grupy Działania Kraina Mlekiem Płynąca; Elżbieta Teresa Olejniczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
- "Inwestor roku" - firma Greenvit specjalizująca się w produkcji ekstraktów roślinnych dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. W Łomży od 2016 roku.
- "Ambasador Ziemi Łomżyńskiej": Teatr Lalki i Aktora od 35 lat w Łomży organizator m. in. międzynarodowego festiwalu teatralnego Walizka.
- "Firma roku": Zakład Usług Informatycznych Novum, od 30 lat, specjalizuje się w oprogramowaniu dla sektora bankowego. Bardzo ceniona m. in. w sferze bankowości elektronicznej.
fot. i tekst: Maciej Gryguc