Łomżyński WORD oszczędza energię elektryczną, a wzmacnia społeczną
Z udziałem Marka Olbrysia, wicemarszałka województwa odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Łomży dwie przeprowadzone z pandemicznymi ograniczeniami uroczystości.
WORD jako jedna z pierwszych instytucji w Łomży włączył się do sieci energetycznej ze swoją nowiutką instalacją fotowoltaiczną.
- Urząd marszałkowski z dużą - nomen omen - energią promuje i namawia do korzystania z programów pozwalających łączyć efekty ekonomiczne z poprawianiem stanu ochrony środowiska. Dlatego wypada, aby to nasza instytucja była wśród liderów tego rodzaju przedsięwzięć - wyjaśnił wicemarszałek Marek Olbryś.
Jak poinformował dyrektor łomżyńskiego WORD Mirosław Oliferuk, panele zainstalowane na budynkach garażowych i diagnostycznych przy ul. Zjazd powinny m. in. oznaczać rocznie czterdzieści ton dwutlenku węgla mniej w atmosferze i wytworzenie energii elektrycznej rzędu 50 megawatogodzin.
Inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu wicemarszałka Marka Olbrysia z projektu Energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020. Projekt techniczny przygotowało wiosną ubiegłego roku biuro projektowe PPJT Janusza Topolskiego. Dobrze napisany wniosek został zaakceptowany przez Departament Rozwoju Regionalnego UMWP i zaowocował kwotą 315 799,94 zł (dofinansowanie unijne w kwocie 234 192, 61 zł, czyli ok. 75 % wartości inwestycji). Inwestycja została zrealizowana między sierpniem a październikiem tego roku. Cały zamontowany w WORD w Łomży system jest kontrolowany i obsługiwany za pomocą sieci internetowej.
- Mimo jesiennej pogody, od 8 października do 29 października, WORD w Łomży wyprodukował ze słońca energię o wartości1200 kWh! - dodał Bogusław Bazydło, zastępca dyrektora WORD.
W drugiej części spotkania związanego z działaniami WORD Łomża, dyrektor Mirosław Oliferuk podpisał z księdzem Andrzejem Godlewskim, proboszczem parafii Krzyża Święto w Łomży umowę o przekazaniu lokalnej wspólnocie busa ducato. "Wizytówka" pojazdu, który od 2003 roku służył potrzebom WORD: rok produkcji - 2003; cena zakupu w 2003 - 95 150 zł; przebieg - 125 000 km, po przeglądzie, używane do ostatniej chwili jako pojazd egzaminacyjny; pojemność i moc silnika: 2,3 JTD, 105 kM; mieści z kierowcą 9 osób.
- Parafia księdza Andrzeja Godlewskego słynie z inicjatyw zdrowotnych, społecznych, kulturalnych, środowiskowych, rekreacyjnych na skalę większą niż tylko jedna wspólnota wiernych czy nawet całe nasze miasto. Myślę, że taki środek transportu bardzo się przyda w tych ważnych zadaniach - podsumował wicemarszałek Marek Olbryś.
Maciej Gryguc
fot.: Marek Maliszewski, 4lomza.pl