Dodana: 6 kwiecień 2016 13:29

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2016 11:51

150 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Łomży

Od pokoleń stanowią nieodłączną część kultury polskiej wsi. I choć ich rola zmieniała się wraz z upływem lat, to idea wciąż pozostała ta sama – kultywowanie tradycji w społecznościach lokalnych. Mowa o Kołach Gospodyń Wiejskich, które w tym roku obchodzą jubileusz 150 – lecia swojego istnienia. Łomżyńskie uroczystości odbyły się 5 kwietnia 2016 r. podczas IX Zjazdu Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w restauracji "Concordia".

Ilustracja do artykułu kola gosp.jpg

Ta najstarsza organizacja kobiet wiejskich w Europie odegrała i nadal odgrywa niebagatelną rolę w polskim społeczeństwie. Na przestrzeni dziesięcioleci miała znaczący wpływ na kształtowanie obrazu wsi, a w szczególności życia jej mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że powstanie Kół Gospodyń Wiejskich zbiegło się z okresem zaborów naszego kraju. Z tego też względu ówczesne ich zadania były nieco inne. - To przede wszystkim uczenie patriotyzmu, pielęgnowanie języka i polskich korzeni – przypomniała w krótkiej prezentacji Bogumiła Parzych, wiceprezes RZRKiR w Łomży.

Największy rozkwit organizacji przypadł na okres powojenny. Koła powstawały w niemal każdej najmniejszej miejscowości. Integrowały środowiska wiejskie, były ostoją życia kulturalnego. Wraz z początkiem lat 90, nastąpił powolny schyłek ich działalności. Dziś po latach znów zauważalny jest prawdziwy renesans.

 - Koła Gospodyń Wiejskich wyrastają jak grzyby po deszczu i coraz młodsze uczestniczki zainteresowane są tą formą aktywności. Wypada tylko się z tego cieszyć – mówił goszczący w Łomży Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Warto wspomnieć, że tylko w regionie łomżyńskim jest ich blisko 80, funkcjonujących w większości przy świetlicach wiejskich czy gminnych ośrodkach kultury.

W uroczystych obchodach przy ul. Poznańskiej wziął udział również Prezydent Łomży, a także Władysław Serafin - Prezes KZRKiOR, Poseł Bernadeta Krynicka, Stefan Krajewski – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Elżbieta Parzych – Starosta Łomżyński,  st.bryg. mgr inż. Dionizy Krzyna - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży oraz przedstawiciele organizacji współpracujących z rolnictwem. Mariusz Chrzanowski podkreślał dużą rangę wydarzenia, składając na ręce Henryki Janiny Mioduszewskiej, Prezes RZRKiR w Łomży podziękowania i gratulacje dla wszystkich członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z Ziemi Łomżyńskiej. - Wasz wkład w kultywowanie regionalnych tradycji i zwyczajów jest nieoceniony – mówił. Prezydent życzył również wszystkim paniom zdrowia, pomyślności w życiu prywatnym i zawodowym oraz zapału do dalszej twórczej pracy na rzecz społeczności lokalnych. - Niech Wasza działalność pozostawi trwały ślad i będzie wzorem do naśladowania dla młodych pokoleń – dodał na koniec swojego wystąpienia.

Po przemówieniach przybyłych gości odbyły się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się panie z zespołu Laskowianki oraz Kurpiowski Zespół Śpiewaczy z Kuzi. Nie zabrakło również dobrego humoru, o który zadbał kabaret "Sibrzanki" z Borkowa w powiecie kolneńskim. - Pokazujemy, że aby stworzyć coś fajnego nie trzeba wyjeżdżać do wielkich miast. Wystarczą chęci i wspólne działanie – przekonywały.

Jubileuszowa okoliczność była także doskonałą okazją do uhonorowania osób zasłużonych za działalność w lokalnych środowiskach. Pamiątkowe medale z rąk Władysława Serafina otrzymało łącznie 12 kobiet, aktywnie uczestniczących w budowaniu życia kulturalnego wsi i miasteczek byłego województwa łomżyńskiego.

Za: UM Łomża

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook