15 sierpnia w Łomży
Świąteczny dzień wypełniony wydarzeniami mogli spędzić mieszkańcy Łomży 15 sierpnia. W kilku uroczystościach brał udział Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.
- To niezwykły dzień dla naszej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i dla naszej lokalnej wspólnoty. Religijne święto zwane w związku z czasem zbierania rolniczych plonów świętem Matki Boskiej Zielnej, święto Wojska Polskiego i setna rocznica Bitwy Warszawskiej. W każdym z tych wymiarów Łomża i Ziemia Łomżyńska ma swoją ważną rolę - stwierdził wicemarszałek Marek Olbryś.
Program łomżyńskiego 15 sierpnia był bogaty i urozmaicony.
- Świętujemy na wiele sposobów, wśród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku. Zaczynamy od uroczystości o charakterze oficjalnym, a zakończymy rodzinnym piknikiem z grami, zabawami, i darmowymi smakołykami oraz koncertem w Parku Jana Pawła II - informował prezydent Mariusz Chrzanowski
Rozpoczął od odsłonięcia - wraz z pułkownikiem Pawłem Gałązką, dowódcą 18. pułku logistycznego - tablicy upamiętniającej stulecie Bitwy Warszawskiej. Kilka miesięcy wcześniej otrzymali ją od prezydenta Andrzeja Dudy samorządowcy z miejscowości, które zapisały się w historii wojny polsko-bolszewickiej. Jak wyjaśnił Mariusz Chrzanowski, miejsce umieszczenia tablicy na Domu Pastora, wybrane zostało po konsultacjach z historykami, głównie ze względu na związki tego miejsca z marszałkiem Józefem Piłsudskim, częstym gościem pastora parafii ewangelickiej Kacpra Mikulskiego. Przyszły Naczelnik Państwa ukrywał się przy ulicy Krzywe Koło kilka razy jeszcze jako walczący z caratem konspirator w początkach XX wieku. Kwiatami upamiętnili jego postać m. in. poseł Lech Antoni Kołakowski i wicewojewoda Tomasz Madras.
Do tradycji miejskich obchodów 15 sierpnia należy także oddanie hołdu żołnierzom 33. pułku piechoty na placu Jana Pawła II. Wraz wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem kwiaty złożyli radni sejmiku Piotr Modzelewski i Jacek Piorunek.
Uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy w intencji Ojczyzny w łomżyńskiej Katedrze. W homilii proboszcz Marian Mieczkowski przywołał refleksje na temat Polski papieża Jana Pawła II, którego setna rocznica urodzin także przypada w tym roku.
Nowym składnikiem świątecznej tradycji stało się w tym roku odsłonięcie muralu na jednym z bloków przy ul. Polowej. Znany twórca malowideł wielkoformatowych Rafał Roskowiński przedstawił wizerunek harcerza i słowa harcerskiego przyrzeczenia.
- Jestem instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego Dla mnie to bardzo ważne wydarzenie, bo mówi o wielkim wkładzie harcerstwa łomżyńskiego w dzieło niepodległości Polski i codziennej pracy druhen i druhów kierujących się zasadami patriotyzmu. Mamy w genach zapisane : Ojczyzna, Cnota i Sprawiedliwość - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.
Urząd marszałkowski tę inicjatywę wsparł kwota 10 tysięcy złotych.
Na finał święta władze miasta zaprosiły mieszkańców na rodzinny i patriotyczny piknik w otwartym niedawno Parku Jana Pawła II, wśród bloków największego łomżyńskiego osiedla. Dla najmłodszych były gry, zabawy, atrakcje sportowe i smakołyki. Wprawdzie do kolejek po darmowe lody i watę cukrową wkradali się też dorośli, ale dzieci miały dobre serduszka i się podzieliły.
Zwieńczeniem obchodów 15 sierpnia w Łomży był pierwszy od miesięcy koncert "na żywo" przygotowany przez zespół Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Spragnieni muzyki słuchacze zajmowali miejsca już na ponad godzinę przed rozpoczęciem. Baryton Andrzej Bator, pianistka Małgorzata Marczyk i skrzypek Piotr Sawicki zaprezentowali zestaw pieśni utworów z "polskiego kanonu": od Warszawianki przez Pierwszą brygadę po Serce w plecaku i na zakończenie Rotę.
tekst i foto: Maciej Gryguc