Dodana: 21 sierpień 2019 16:07

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2019 16:07

Szybciej i bezpieczniej do Hajnówki i Białowieży

Po niespełna dwóch latach od rozpoczęcia modernizacji części drogi wojewódzkiej nr 685 Zabłudów-Nowosady trasa jest gotowa. W środę (21.08.) odbyło się oficjalne otwarcie blisko 8,5km odcinka drogi. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał m.in. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Otwarcie odcinka drogi nr 685 Zabłudów-Nowosady-18.jpg

W uroczystości wzięli też udział radna wojewódzka Wanda Mieczkowska, posłowie na Sejm RP prof. Henryk Wnorowski  i Kazimierz Gwiazdowski, dyrekcja Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz przedstawiciele wykonawców inwestycji.

Łatwiej do Hajnówki i Białowieży
- To bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, bo na tej trasie funkcjonuje dużo firm, również ze względów społecznych, bo służy przemieszczaniu się mieszkańców na trasie Białystok-Zabłudów-Hajnówka. Ma także ważny aspekt turystyczny, bo dzięki niej można najszybciej dostać się do Białowieży i regionu Puszczy Białowieskiej – powiedział na wstępie Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.
Podkreślił, że inwestycja przebiegła bardzo sprawnie i zakończyła się zgodnie z wcześniejszymi założeniami. - Pragnę podziękować także naszym poprzednikom, wszystkim radnym obecnej, jak i poprzedniej kadencji sejmiku, oraz poprzedniemu Zarządowi Województwa Podlaskiego, że zdecydowali się realizować tą drogę – powiedział.

Marszałek zapowiedział, że samorząd województwa będzie realizował jeszcze wiele inwestycji drogowych. Przy okazji tworzenia budżetu samorządu województwa na rok 2020 zapadną decyzje, które drogi wojewódzkie będą najistotniejsze dla rozwoju regionu. Zarząd Województwa Podlaskiego we współpracy z regionalnym oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzi analizę, by stworzyć jedną siatkę połączeń krajowych i wojewódzkich, która najlepiej będzie służyć mieszkańcom regionu. Za opracowanie będzie odpowiedzialny prof. Henryk Wnorowski, poseł na Sejm RP, a jednocześnie członek rady inwestycyjnej przy marszałku.

Przy wsparciu posłów

Prof. Henryk Wnorowski podkreślił, że siatka powiązań drogowych powinna być jak najlepsza, by jak najefektywniej służyła rozwojowi gospodarczemu regionu. - Prawdziwe zadowolenie posła jest wtedy, gdy przy podziale pieniędzy, jak największa część trafia do jego okręgu. Dołożymy starań, by w kolejnej kadencji takich dotacji było dużo więcej – dodał.

Poseł Kazimierz Gwiazdowski podkreślił dużą rolę zrealizowanej inwestycji dla lokalnej społeczności w tej części województwa. Przypomniał, że było to możliwe dzięki pieniądzom ze specjalnego programu dla Polski Wschodniej. - Będziemy dążyli, by specjalny program operacyjny dla Polski Wschodniej był również ujęty w nowej perspektywie Unii Europejskiej na lata 2021-27 – zapowiedział.

xxx

Zmodernizowany odcinek 8,4 km znajduje się na wyjeździe z Zabłudowa i prowadzi do granicy powiatu białostockiego w  miejscowości Żywkowo. W ramach inwestycji, która trwała 21 miesięcy, poszerzono drogę do szerokości 7 m, zbudowano m.in. most na rzece Rudnia oraz 10 zatok autobusowych, a na prawie całej długości chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowano także sieci wodociągowe, kanalizację sanitarną i deszczową, sieci elektryczne, gazociągi, zbudowani zbiorniki na wody opadowe itd. Wartość wykonanych robót to 48,8 mln zł. Inwestycja została dofinansowywana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Województwa Podlaskiego w ramach "Programu Operacyjna Polska Wschodnia na lata 2014 – 2020". 

Na odcinku kolejnych 21 km na trasie Żywkowo-Nowosady trwają dalsze prace, które powinny zakończyć się do sierpnia 2021 roku.

mn

facebook