Dodana: 11 marzec 2022 11:13

Zmodyfikowana: 11 marzec 2022 13:30

Robocze spotkanie Komisji doraźnej ds. pomocy Ukraińcom

Głównym tematem rozmów było przygotowanie Województwa Podlaskiego na przyjęcie uchodźców wojennych i pomoc graniczącym z Polską regionom Ukrainy. Powołana w związku z sytuacją na Ukrainie komisja obradowała w czwartek, 10 marca. W spotkaniu wzięli udział m.in. wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski. Komisja obradowała w trybie online.

flaga Ukrainy

Jak poinformowano podczas spotkania, obecnie na terenie województwa podlaskiego przebywa około 1 tys. uchodźców. Część z nich została ulokowana w ośrodkach tymczasowego pobytu przygotowanych przez wojewodę, część przez osoby prywatne, a część trafiła do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (WOSiR) Szelment.

Miejsca pobytu

Samorząd przygotowuje też miejsca pobytu w budynku szkoleniowym, należącym do spółki Ares, do którego mają zostać przeniesione osoby przebywające w Szelmencie.  Jak zapewniał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz, to miejsce ze względu na położenie w samych Suwałkach: w pobliżu szkół, szpitali, instytucji kultury będzie lepsze i praktyczniejsze dla uciekinierów wojennych. Ponadto WOSiR Szelment niebawem rozpoczyna sezon wiosenno-letni i udostępnienie lokali w budynku spółki Ares Ukraińcom pozwoliłoby na prowadzenie statutowej działalności w ośrodku.

– Budynek Aresu należy tylko dostosować do potrzeb przyszłych mieszkańców. Przede wszystkim wyposażyć w łazienki i prysznice. Na ten cel mamy zarezerwowanych w budżecie 250 tys. zł – mówił.

 
Radni informowali też, że jest spora część prywatnych przedsiębiorców branży hotelarskiej, którzy są gotowi zapewnić miejsca pobytu Ukraińcom.

Obecnie w Szelmencie przebywa 49 osób, ale ta liczba może się zwiększyć. Choć Podlaskie, jak podkreślali radni, ze względu na położenie blisko granicy z Białorusią jest raczej rzadko brane pod uwagę.

Pomoc rzeczowa

Samorząd województwa zabezpieczył też 200 tys. zł z rezerwy budżetowej na zakup środków dla służb ratowniczo-medycznych. Następnie zostaną one przekazane Prawosławnemu Metropolitalnemu Ośrodkowi Miłosierdzia Eleos w Warszawie i Caritas Archidiecezji Białostockiej, które dostarczą materiały do Obwodu Iwano-Frankowskiego na Ukrainie.

Dyrektor Departamentu Zdrowia Dominik Maślach poinformował, że zgodnie z listą zapotrzebowania samorządowe jednostki zdrowia zebrały sprzęt medyczny, który decyzją zarządu trafi na Ukrainę.

– To m.in. nosze, łóżka szpitalne, łóżko operacyjne, pulsoksymetry, kardiomonitory itp. Przygotowany sprzęt ma objętość platformy TIR-a – mówił.  

Również PKS Nova jest włączona w akcję pomocową. Autobusy spółki przywożą uchodźców. Pierwszy transport odbył się 5 marca z Hrubieszowa do Krzyżewa.  

Opieka medyczna

Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny w zarządzie województwa za sektor zdrowia udzielił informacji na temat opieki medycznej, którą mogą otrzymać w razie potrzeby uchodźcy.
Mają oni prawo do takich samych świadczeń jak ubezpieczeni obywatele. Jeśli chodzi o opiekę szpitalną, to jest obecnie przygotowanych 200 łóżek, które w razie potrzeby mogą być wykorzystane do hospitalizacji Ukraińców. W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku został powołany zespół lekarski, który jest w gotowości dokonywać świadczeń na rzecz uchodźców na każde zlecenie wojewody. Uchodźcom wojennym jest także oferowana pomoc psychologiczna i psychiatryczna.

W spotkaniu wzięli udział radni: Anna Augustyn – przewodnicząca Komisji doraźnej ds. pomocy Ukraińcom,  Wiesława Burnos, Sebastian Łukaszewicz, Marek Malinowski, Paweł Wnukowski, Wanda Mieczkowska, Igor Łukaszuk, Stanisław Derehajło, Justyna Żalek, Jacek Piorunek, Bogdan Dyjuk, Jerzy Leszczyński, Sławomir Nazaruk, Karol Pilecki, Maciej Żywno i dyrektor Dominik Maślach.

 

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski 

 

 

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook