Dodana: 31 maj 2022 08:44

Zmodyfikowana: 22 czerwiec 2022 11:16

Polski Ład. Niemal 1,5 mld zł dla Podlaskiego w drugim rozdaniu

Z tej puli 65 mln zł otrzymał Samorząd Województwa Podlaskiego na inwestycje drogowe. Konferencja dotycząca ogłoszenia wyników drugiego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych odbyła się poniedziałek, 30 maja, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim (PUW). Uczestniczył w niej m.in. marszałek Artur Kosicki.

[30.05.2022] Konferencja dot. funduszy z KPO-4.jpg

W drugiej edycji rządowego funduszu Polski Ład złożonych zostało ponad 8 tys. wniosków. Do polskich samorządów trafi łącznie ok. 30 mld zł. Dzięki tej kwocie powstaną m.in. szpitale, boiska, drogi czy instytucje kultury. To także setki tysięcy nowych miejsc pracy. Ogólnopolskie wyniki naboru ogłosił w poniedziałek rano premier Mateusz Morawiecki.

– Życzę wam, żeby te wszystkie inwestycje tak, jak obiecaliśmy rok temu, żeby one ubogacały nasze lokalne ojczyzny, by one piękniały – mówił premier. – Droga do pomijania mniejszych miast, mniejszych miejscowości, to droga donikąd. Dla nas wszystkie one są ważne, bo w każdej z nich są wielkie sprawy Polaków. Polska jest jedna – podkreślił.

1,5 mld zł dla Podlaskiego

Dzięki środkom z funduszu w województwie podlaskim zrealizowanych zostanie 238 inwestycji za niemal 1,5 mld zł. Marszałek Artur Kosicki podziękował rządowi z premierem Mateuszem Morawieckim na czele oraz podlaskim parlamentarzystom „za ten program, za wszystkie działania na rzecz naszego regionu”.

– Takich pieniędzy na inwestycje infrastrukturalno-społeczne w naszym województwie nie było. Dzięki wspólnej pracy, dzięki wsparciu rządu Prawa i Sprawiedliwości, możemy teraz sprawnie je realizować –  mówił Artur Kosicki.

65 mln zł na samorządowe inwestycje drogowe

Województwo Podlaskie na realizację swoich przedsięwzięć otrzymało 65 mln zł. Będą to głównie inwestycje drogowe: rozbudowa i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 677 na odcinku Konarzyce-Śniadowo (50 mln zł), przebudowa i budowa drogi wojewódzkiej nr 668 – ul. Przytulskiej w Jedwabnem (10 mln zł) oraz w miejscowości Klimaszewnica (5 mln zł).

– To są te inwestycje, na które postawiliśmy. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię zrównoważonego rozwoju – zaznaczył marszałek.

Zapowiedział także, że przy następnej edycji Polskiego Ładu składane przez samorząd wnioski będą dotyczyły inwestycji na północy regionu.

[30.05.2022] Konferencja dot. funduszy z KPO-3.jpg

Wielki dzień dla województwa

Z kolei Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podkreślił, że otrzymane wsparcie dla Podlaskiego to efekt wspólnych zabiegów osób zaangażowanych w dobro regionu. Zaznaczył też wagę pozytywnie rozpatrzonych przedsięwzięć. W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda Bohdan Paszkowski dodając, że to ogromna szansa na rozwój „małych ojczyzn”.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Druga edycja naboru wniosków rozpoczęła się 28 grudnia i trwała do 15 lutego 2022 r.

W pierwszym naborze łącznie dofinansowanie uzyskało ponad 4 tys. wniosków i aż ok. 97 proc. samorządów z całego kraju. Na inwestycje bliskie mieszkańcom trafiło tam ponad 23,8 mld zł, do Podlaskiego – przeszło 1,2 mld zł.

W poniedziałkowej konferencji w PUW uczestniczyli także: Dariusz Piontkowski – Wiceminister Edukacji Narodowej, Jarosław Zieliński – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, senator Jacek Bogucki, senator Mariusz Gromko, poseł Mieczysław Baszko, poseł Kazimierz Gwiazdowski i wicewojewoda Tomasz Madras.


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook