Dodana: 1 czerwiec 2022 14:32

Zmodyfikowana: 22 czerwiec 2022 11:03

Mali pacjenci szpitali wojewódzkich z upominkami od władz regionu

Radośnie, z upominkami i ciekawymi gośćmi. Tak przebiegał tegoroczny Dzień Dziecka małych pacjentów szpitali podległych Samorządowi Województwa Podlaskiego. W środę, 1 czerwca, placówki te odwiedzili przedstawiciele samorządowych władz województwa: wicemarszałek Marek Olbryś oraz Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny m.in. za zdrowie.

Marek Malinowski siedzi z dziećmi przy stole

Mali pacjenci podczas spotkań otrzymali podarunki: gry edukacyjne, zabawki, słodycze. Tak, by ten wyjątkowy dzień był radosny mimo konieczności przebywania w szpitalu.

Coś dla zabicia nudy

Oddział Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku odwiedził Marek Malinowski.

– Wiem, że macie tutaj super warunki, jest rodzinna i miła atmosfera, ale życzę Wam, abyście jak najszybciej wrócili do domu. Niech spełnią się Wasze wszystkie plany i zamierzenia oraz dużo zdrówka – mówił do dzieci.

Mężczyzna przekazuje upominek dziecku

O tym, jak miłe są takie inicjatywy, mówiła Grażyna Nawara, kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku.

– Mimo że staramy się, aby dzieci każdego dnia zapomniały o tym, po co są tutaj, aby choć na chwilę oderwały się od badań diagnostycznych, od leczenia, to tego typu niespodzianki są bardzo miłe. Każda wizyta gościa cieszy, a jeśli ktoś przychodzi z takimi prezentami, to tym bardziej – podkreślała.

Podczas spotkania Marek Malinowski przypomniał, że przebudowa i modernizacja oddziału przeznaczonego dla dzieci kosztowała ponad 10 mln zł. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki funduszom unijnym i dotacji z budżetu województwa.

Grupa osób podczas odwiedzin dzieci w szpitalu

Dzięki temu na oddziale jest 30 łóżek dla małych i starszych dzieci. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w węzły sanitarne. Podczas remontu pomyślano również o rodzicach chorych dzieci. W salach są rozkładane fotele, by w okresie choroby mogli być przy swoich pociechach. W budynku znajduje się też przeznaczony dla nich pokój socjalny.

Eko słodycze na poprawę humoru

Wizytę w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży złożył z kolei wicemarszałek Marek Olbryś wraz z burmistrzem Kolna Andrzejem Dudą, który pełni funkcję przewodniczącego Rady Społecznej placówki. Przekazali oni podarunki kilkunastu pacjentom Oddziału Dziecięcego, który po dwóch latach zawieszenia wznowił działalność na początku kwietnia br.

Grupa osób z upominkami

Jak informował dyrektor szpitala Jarosław Pokoleńczuk i ordynator oddziału Marta Kuźmicz, od tego czasu przyjął ok. 200 małych pacjentów.

 – To ogromna radość dla mnie osobiście i całego zarządu województwa, że oddział wrócił do normalnej działalności – mówił podczas wizyty w szpitalu Marek Olbryś.

Wicemarszałek dodał, że jest stale w kontakcie z dyrektorem szpitala i panią ordynator oddziału, z którymi rozmawia o wszelkich potrzebach.

– Ale dzisiaj jest przede wszystkim Dzień Dziecka i chcemy najmłodszym pacjentom dostarczyć choć odrobinę radości i życzyć im zdrowia – podkreślił Marek Olbryś.

Upominki i pozdrowienia od zarządu województwa otrzymali również mali pacjenci z Oddziału Pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach. Wręczała je im Monika Borkowska, z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia w urzędzie marszałkowskim.

Podobną wizytę zaplanowano również w podległej samorządowi województwa Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutyczna w Ignatkach Osiedle.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paulina Dulewicz, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook