Dodana: 5 kwiecień 2022 15:47

Zmodyfikowana: 5 kwiecień 2022 15:47

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. 1,6 mln zł dotacji dla gminy Łapy

Montaż oświetlenia przy ścieżkach pieszo-rowerowych z Łap do Płonki Kościelnej i Uhowa oraz budowa krytej pływalni przy ul. Jana Matejki w Łapach. W piątek, 1 kwietnia, marszałek Artur Kosicki wręczył Krzysztofowi Gołaszewskiemu, burmistrzowi Łap, symboliczny czek z kwotą 1,6 mln zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na realizację tych inwestycji. W wydarzeniu uczestniczył też radny wojewódzki Krzysztof Kondraciuk.

Trzech mężczyzn trzyma czek

– W tym roku przekazaliśmy już samorządom 20 mln zł z tego Funduszu na różne inwestycje: przebudowy dróg, termomodernizacje budynków, ale i na inne mniejsze, lecz nie mniej ważne dla rozwoju lokalnego, przedsięwzięcia. Mamy jeszcze 20 wniosków od samorządów i będziemy, jako zarząd województwa, rekomendować radnym podczas kwietniowego posiedzenia sejmiku, przyznanie im około 10 mln zł dofinansowania – zapowiedział marszałek Artur Kosicki.

Pogratulował burmistrzowi Łap oraz radnemu, którzy o tę inwestycję zabiegali, złożenia dobrego wniosku.

– Dzięki tak dobrej współpracy na rzecz samorządu łapskiego można będzie zrealizować istotne przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej ­– podkreślił marszałek.

Flagowa inwestycja

1 mln zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów wspomoże budowę krytej pływalni. Ma to być jednokondygnacyjny, częściowo podpiwniczony budynek. Powstanie przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Jana Matejki w Łapach.

– Bardzo się cieszę, że uda się spełnić marzenie wielu mieszkańców i w końcu w Łapach zbudujemy krytą pływalnię. To dla Łap flagowa inwestycja – mówił Krzysztof Gołaszewski. – Ogromnie dziękuje całemu samorządowi województwa za okazane wsparcie.

A radny Krzysztof Kondraciuk dodał, że mieszkańcy Łap nie będą już musieli jeździć do Białegostoku czy Wysokiego Mazowieckiego na basen.

W budynku pływalni powstanie basen o wymiarach 16,67x8,5 m i głębokości od 1 do 1,80 m. Znajdzie się tam także część rekreacyjna, tj. brodzik, jacuzzi, zespół saun z natryskami, aneks wypoczynkowy oraz zaplecze sanitarne składające się z przebieralni, natrysków i WC. W holu wejściowym korzystający z obiektu będą mieli do dyspozycji szatnię czy minibistro.

Na realizację tej inwestycji gmina Łapy otrzymała też dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości blisko 4,5 mln zł. Jak zapowiedział burmistrz, o wsparcie gmina wystąpiła również w drugim naborze Rządowego Funduszu Polski Ład. Jeśli otrzyma dotację także z tego źródła, budowa ruszy jeszcze w tym roku.

Ważne bezpieczeństwo

Z kolei 600 tys. z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów zostanie przeznaczonych na montaż oświetlenia przy ścieżkach pieszo-rowerowych. Trasa z Łap do Płonki Kościelnej prowadzi m.in. do miejsca kultu religijnego – cudownego źródełka, które znajduje się w tej miejscowości. Natomiast oświetlenie ścieżki do Uhowa zostanie zamontowane wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 682, na odcinku od skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Uhowie do nowo wybudowanego ronda na wjeździe do Łap. Z tej ścieżki korzystają rowerzyści, którzy m.in. uczą się lub dojeżdżają do pracy w Łapach.

Montaż lamp zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i sprawi, że ze ścieżek rowerowych będzie można korzystać także po zmroku.

***

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów powstał w 2021 r. jako autorska inicjatywa samorządu województwa. Skorzystało z niego 40 samorządów. Gminy i powiaty wyremontowały drogi, zmodernizowały szkoły, hale gimnastyczne, wybudowały miejsca do rekreacji. Na ten cel województwo przeznaczyło 22 mln zł.

Ze względu na dużą popularność tej formy wsparcia, samorząd postanowił po raz kolejny zarezerwować w budżecie województwa 20 mln zł na Fundusz. Radni wojewódzcy rozdzielili w lutym br. tę pulę pomiędzy 28 podlaskich samorządów.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook