Dodana: 29 kwiecień 2022 16:21

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2022 22:48

Ambasador Luksemburga z wizytą w urzędzie marszałkowskim

Spotkanie wicemarszałka Marka Olbrysia z ambasadorem Paulem Schmitem, jakie odbyło się w piątek, 29 kwietnia, dotyczyło w głównej mierze perspektyw przyszłej współpracy gospodarczej Województwa Podlaskiego z Wielkim Księstwem Luksemburga. Ambasadorowi, który po raz pierwszy odwiedził nasz region, towarzyszył Adam Byglewski – Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Białymstoku.

Paul Schmit i Adam Byglewski siedzą przy stole.

 – Warto rozmawiać, spotykać się, nawiązywać nowe relacje. Każda znajomość to szansa dla naszego województwa. Takie spotkania to kanwa dla dalszej współpracy, także na niwie gospodarczej, a nasz region ma wiele do zaoferowania potencjalnym partnerom – mówił wicemarszałek Marek Olbryś.

Luksemburg współpracuje z Polską głównie w zakresie wymiany handlowej i zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Kraj ten ma powierzchnię ośmiokrotnie mniejszą niż województwo podlaskie i liczy przeszło 600 tys. mieszkańców. Jednak mimo tych niewielkich rozmiarów, jest drugim najbogatszym państwem na świecie.

Paul Schmit pełni funkcję Ambasadora Luksemburga w Polsce od 2020 r. Z wykształcenia jest prawnikiem i politologiem. Po studiach, które odbywał na Uniwersytecie Roberta Schumana w Strasburgu i Uniwersytecie Paris II w Paryżu, wstąpił do luksemburskiej służby cywilnej. Pracował w Ministerstwie Sił Publicznych oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w późniejszych latach odbył kilka misji zagranicznych, m.in.: w Brukseli, Waszyngtonie i Lizbonie.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyli także: Mariola Hernik-Monach, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji oraz Mariusz Dąbrowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestorów i Promocji Gospodarczej w urzędzie marszałkowskim.

Anna Augustynowicz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook