Technotalenty 2015 już rozdane. Liczymy na nasze podlaskie talenty w przyszłości
Do zdobycia w trzech kategoriach: Technika, Design i Biznes było po 10 tysięcy złotych ufundowane przez podlaskich przedsiębiorców. – To wspaniały pomysł i szansa wykorzystania talentów – gratulował laureatom Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Żyjemy w takich czasach, że firma z Białegostoku może swobodnie działać na całym świecie. Czego wam i nam wszystkim życzę.
Celem konkursu jest znalezienie osób tworzących innowacyjne rozwiązania, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Uczestnikami konkursu mogły być osoby w wieku 18-30 lat, które są związane z regionem. Konkursowe projekty oceniano według kategorii: Technika, Design, Biznes, a także dodatkowo, każdy projekt mógł zostać zgłoszony do kategorii „Wyzwanie społeczne”.
- Fundacja powstała po to by wesprzeć młodych ludzi. Dzięki współpracy z Suwalską SSE zasięg naszego konkursu rozrósł się na północno - wschodnią część kraju – podczas uroczystej gali powiedziała Jolanta Koszelew, prezes Fundacji.
Nagrody to czeki na 10 tys. zł (po jednym w każdej z trzech kategorii), ale także nagrody specjalne. Jednakże nie same nagrody są istotą konkursu. Stający w szranki młodzi ludzie mogą przedstawić swoje pomysły czołówce podlaskich przedsiębiorców, którzy są członkami kapituły konkursowej. Prócz szansy na wspólny biznes, to także okazja by się poznać i wymienić doświadczeniami. Z tego jest szansa by zrodziły się kolejne wspólne przedsięwzięcia, ale też szansa, iż młodzi i kreatywni ludzie zostaną w regionie i będą go zmieniać.
- Dla dobra nas wszystkich rozwijajcie się. To w was jest siła i energia tak potrzebna dla naszego regionu – powiedział Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.
W tej edycji konkursu wpłynęło 95 zgłoszeń. Uwaga osób oceniających projekty została jednak zwrócona przede wszystkim na imponującą jakość tegorocznych projektów. Rozwiązania „dotykały” różnych dziedzin, a wiele projektów prezentowało wysoki poziom innowacyjności, a także zaawansowania (wielu uczestników stworzyło już prototypy lub są już gotowi do ich stworzenia).
- Oprócz tego że to jest ręka wyciągnięta do młodych ludzi to też ręką, która Państwa przytrzyma. Ważnym elementem tego konkursu są młodzi ludzie, często na etapie szkoły średniej. Oni wychodzą poza zakres wiedzy, którą zdobyli w szkole. To w nich jest potencjał - dodaje Robert Żyliński, prezes Suwalskiej SSE S.A.
Podczas samego finału, autorzy pięciu zakwalifikowanych do niego projektów (w każdej z kategorii) mieli dziesięć minut na zaprezentowanie swojego pomysłu i przekonanie do niego jury. Po każdym wystąpieniu następował czas na pytania i krótką dyskusję. Warto zaznaczyć, iż w każdej z komisji sędziowskich zasiadali eksperci z danej dziedziny: właściciele lub prezesi wiodących firm w regionie, przedstawiciele przedsiębiorstw - dyrektorzy działów wykorzystujących nowoczesne technologie, przedstawiciele świata nauki oraz przedstawiciele instytucji patronujących konkursowi.
Ze strony kapituły pytań do prezentujących projekty uczestników było wiele. Wszystko dlatego, że zdaniem specjalistów poziom prezentacji, jak i samych pomysłów był bardzo wysoki. Obrady jurorów i sam wybór laureatów, odbył się po bardzo burzliwej dyskusji. Decyzja nie zapadła jednogłośnie, dlatego dodatkowo zdecydowano się przyznać wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.
Uroczysta Gala Finałowa odbyła się 24 listopada 2015 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Laureaci konkursu Technotalenty 2015
Nagroda główna w kategorii Technika (fundator Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczną)
Wycinarka plazmowa, twórcy: Piotr Tomaszuk i Emil Jackowski
To urządzenie sterujące pracą palnika plazmowego wycinarki, które samo modyfikuje swoje oprogramowanie w oparciu o dane przesłane z zewnętrznego kopiału. Odtwarza on trasę poprowadzonego ręcznie grotu kopiału. Urządzenie umożliwia też manualne sterowanie suportem palnika w trybie manewrowym (szybkie dojazdy) i wykonawczym (posuwy robocze).
Projekt wyróżniony w kategorii Technika:
EyeScan, twórcy: Marta Bocheń, Marta Sabasińska i Marcin Joka
System do skanowania i analizy obrazu tęczówki ludzkiego oka, pod kątem wykrywania zmian chorobowych organizmu we wczesnym etapie ich rozwoju.
Projekt wyróżniony w kategorii Technika
Biosensor SPRI do oznaczeń Macierzowej Metaloproteinazy-1 (MMP-1), twórca: Anna Tokarzewicz
W projekcie tym został opracowany biosensor czuły na Macierzową Metaloproteinazę-1 (MMP-1) z detekcją Powierzchniowego Rezonansu Plazmonów (SPRI). Enzym ten uczestniczy w progresji nowotworowej, dlatego może on zostać uznany za bardzo przydatny w diagnostyce nowotworowej marker nowotworowy.
Nagroda główna w kategorii Design
NUNO, twórca: Jan Godlewski
Projekt zakłada stworzenie kompaktowego łóżeczka, które zawiera w sobie wszelkie niezbędne wyposażenie takie jak: dwustronny monitor funkcji życiowych, górny emiter, zestaw przyłączy, regulator pochyłu materacyka. Łóżeczko ma za zadanie również ułatwić kontakt z dzieckiem.
Projekt wyróżniony w kategorii Design
BLOKK, twórcy: Mateusz Ołdytowski i Martyna Piaściak
Projekt wielofunkcyjnego mebla, przeznaczonego do miejsc użyteczności publicznej, w których często brakuje miejsc. Proces projektowy objął modelowanie obiektu w technologii 3D z użyciem oprogramowania Rhinoceros 5 oraz druk prototypu za pomocą wielkopowierzchniowego plotera do obróbki spienionego polistyrenu.
Nagroda główna w kategorii Biznes
Cube&Code, twórcy: Marcin Joka, Michał Grześ, Michał Bogucki i Krzysztof Dziemiańczuk
To interaktywny system wspierający rozwój logicznego myślenia i planowania z wyprzedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym. Nowatorskie podejście wykorzystujące niewielkie klocki, umożliwia zrozumienie idei programowania dla najmłodszych. Dzieci mogą tworzyć proste programy nie dotykając przy tym komputera, smartfonu ani tabletu.
Projekt wyróżniony w kategorii Biznes:
See Me, twórcy: Aleksandra Tomaszuk, Izabela Rutkowska, Karina Wojteczko i Piotr Tomaszuk
Głównym zadaniem kamizelki SeeMe jest uwydatnienie kierunkowskazów oraz światła „Stop”, umożliwia to zamocowany na plecach kamizelki wyświetlacz złożony diod LED. Na wyświetlaczu możliwe jest także wyświetlanie prostych napisów co ma na celu poprawienie komunikacji oraz kultury na drodze (możliwość personalizacji poprzez dedykowaną aplikację).
Nagroda specjalna Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku
GTM Robot, twórcy: Marcin Żukowski, Maciej Kryński, Kamil Guz i Damian Zajko
To robot charakteryzuje się przyjaznym dla dzieci wyglądem, bogatymi możliwościami multimedialnymi oraz zaawansowaną sztuczną inteligencją. Uzupełnienie systemu stanowią aplikacje mobilne dla pielęgniarek oraz wolontariuszy. Prototyp tworzony jest z myślą o Klinice Onkologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.
Nagroda specjalna Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku:
Cube&Code
Nagroda specjalna za najlepszy projekt uczniowski ufundowana przez Fundację Technotalenty
Wykorzystanie siły elektromotorycznej w celu zasilenia sygnalizatorów świetlnych, twórca: Wojciech Mojsiejuk
Projekt wykorzystuje technologie i rozwiązania z pogranicza fizyki, ekonomii i chemii (w tym dziedziny które dopiero zaczynają się rozwijać np. nadprzewodnictwo).
Nagroda dla opiekuna projektu ufundowana przez Fundację Technotalenty:
Agnieszka Wojno, Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku
Wyróżniony projekt uczniowski:
Generator wodoru z palnikiem do cięcia metalu, twórcy: Adam Mentel i Marcin Stankiewicz.
Generator wodoru złożony został w systemie suchej celi, której zadaniem jest elektroliza roztworu wody z wodorotlenkiem potasu w polu elektrycznym prądu stałego.
Wyróżniony projekt uczniowski:
Niewykorzystana moc baterii, twórcy: Sebastian Wojciuk i Dominik Brzozowski.
Stworzony został układ, dzięki któremu będzie możliwe odzyskanie pozostałej w zużytych bateriach energii i ponowne jej wykorzystanie.
Wyróżniony projekt uczniowski:
alpiSEARCH, twórcy: Paulina Gutowska i Milena Walendzik.
Projekt apliSEARCH to aplikacja, która pobiera i magazynuje dane z serwisów społecznościowych tj. Facebook, Instagram i Snapchat. Koncepcją projektu jest ułatwienie przedsiębiorcom znalezienia potencjalnych klientów, którzy idealnie wpiszą się w ich potrzeby sprzedaży.