Dodana: 8 wrzesień 2022 10:12

Zmodyfikowana: 8 wrzesień 2022 10:39

41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” – 21.09

Po raz 41. chóry z Europy, Azji i Afryki zaprezentują się na najstarszym i najbardziej prestiżowym w świecie festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” odbędzie się w dniach 21-25 września w Białymstoku. Otwarcie rozpocznie się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej 2 o godz. 18:30. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podlaskie.

Ikony przedstawiające świętych

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, z uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonają chóry bez względu na narodowość i wyznanie. Wśród nich będą to m.in. chóry amatorskie i zawodowe, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.

Przed liczną publicznością wystąpią grupy m.in. z Hiszpanii, Słowacji, Macedonii Północnej, Serbii, Mołdawii, Ukrainy, Rumunii oraz odległych od naszego kontynentów państw t.j. Egipt, Armenia, Palestyna.

Koncert inauguracyjny na otwarcie festiwalu „Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej” wykona Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” pod dyr. Janusza Siadlaka.

Festiwal odbywa się nieprzerwanie od 1982 r.

źródło: Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce
oprac.: Cezary Rutkowski
fot.: Kamil Timoszuk

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook