Dodana: 2 wrzesień 2022 14:06

Zmodyfikowana: 6 wrzesień 2022 10:31

Wizyta delegacji z Wunsiedel w urzędzie marszałkowskim

Wymiana doświadczeń dotyczących kwestii energetycznych, a także możliwości współpracy – to tematy piątkowego (2.09) spotkania członka zarządu Marka Malinowskiego z przedstawicielami miasta Wunsiedel. Niemieckiej delegacji przewodniczył burmistrz Nicolas Lahovnik. Goście z zagranicy przebywają w Polsce na zaproszenie samorządu Łap, które są miastem partnerskim Wunsiedel.

Uczestnicy spotkania siedzą przy stole

Uczestnicy spotkania rozmawiali o walorach turystycznych województwa podlaskiego. Marek Malinowski opowiedział gościom z zagranicy o historii regionu oraz jego charakterze:

– Główną cechą regionu jest rolnictwo, mamy wiele terenów zielonych. Produkujemy nie tylko zboża, ale również mleko. Mamy największe firmy mleczarskie w Polsce – mówił. – Jako samorząd województwa jesteśmy w największej mierze dysponentem środków unijnych, a miasto Łapy jest bardzo dobrym przykładem, że te pieniądze można skutecznie pozyskiwać i tę część województwa rozwijać – dodał.

Marek Malinowski zaznaczył, że samorząd województwa jest otwarty na współpracę z miastem Wunsiedel. Omówione zostały kwestie współdziałania w dziedzinie energetyki oraz wymiany studenckiej między studentami z Politechniki Białostockiej, oraz uczelni z Wunsiedel.

– Bardzo bym chciał, żebyśmy pogłębiali naszą współpracę, nie tylko na poziomie politycznym, ale również na innych poziomach. Chciałbym, żebyśmy mogli zorganizować wymiany turystyczne między naszymi mieszkańcami. Wy macie bardzo piękny rejon, ale my również mamy wiele do pokazania – mówił Nicolas Lahovnik, burmistrz miasta Wunsiedel.

303552366_1677897669254886_275453997674831294_n.jpg

 

W ramach wizyty goście z Niemiec odwiedzili Plac Solidarności w Łapach, tamtejsze tężnie, a także Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy. W planach jest także zwiedzanie Białymstoku, Pałacu Branickich, Puszczy Białowieskiej oraz Supraśla.

– Plany są takie, żeby pokazać ten region, zaciekawić także turystycznie, bo nie są to tylko Łapy, jest to całe województwo, dlatego wspólne działania nasze i urzędu marszałkowskiego muszą się zazębiać – mówił  uczestniczący w spotkaniu Krzysztof Dudziński, zastępca burmistrza Łap.

Podczas spotkania burmistrzowi Wunsiedel towarzyszyli Wilfried Kukla, Inge Schuster i Manuela Menkhoff. W spotkaniu uczestniczył także Dariusz Wincenciak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach.

Miasto Wunsiedel położone jest w Bawarii, w rejencji Górna Frankonia, w regionie Oberfranken-Ost. Współpraca partnerska nim, a Łapami trwa od 2013 r. Umożliwia spotkania twarzą w twarz, dzielenie się doświadczeniami i korzystanie ze swojej wiedzy w różnych dziedzinach - od edukacji i kultury począwszy, na gospodarce kończąc. Pomaga również w tworzeniu poczucia jedności europejskiej.

Pierwsze partnerstwo między miastem polskim a niemieckim zostało zawarte w 1976 r. między Gdańskiem i Bremą. Obecnie między tymi dwoma krajami zawartych jest blisko 450 tego typu umów.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook