Dodana: 1 wrzesień 2022 13:13

Zmodyfikowana: 1 wrzesień 2022 13:13

Gmina Rudka zakończyła dwie drogowe inwestycje

To łącznie ponad dwa kilometry dróg gminnych wiodących przez miejscowości Niemyje-Ząbki i Niemyje-Jarnąty. Utwardzono na nich powierzchnię, a tradycyjne skrzyżowania zastąpiły mini ronda. Inwestycje uzyskały 400 tys. zł dotacji ze środków budżetu województwa (w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów). W ich oficjalnym otwarciu w środę, 31 sierpnia, wziął udział wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Uczestnicy spotkania przecinają wstęgę

– Każda zrealizowana inwestycja o takim charakterze to wielka radość i satysfakcja. Dla mieszkańców tych miejscowości zmiana jest kolosalna. Nowe drogi podniosą diametralnie komfort życia ich użytkowników – mówił wicemarszałek. – To dla takich projektów powstał Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Miło widzieć, że nasze samorządy potrafią sięgnąć po dostępne pieniądze i korzystać w nich dla swojego rozwoju.  

Inwestycja drogowa w gminie Rudki, kosztująca ponad 1,3 mln zł, została zrealizowana w ramach montażu finansowego. Poza środkami z budżetu województwa, otrzymała także dotacje rządowe, m.in. w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów.

Na zmodernizowanym odcinku, poza utwardzeniem nawierzchni, przebudowane zostały pobocza oraz zbudowane zjazdy na drogi boczne i do indywidualnych posesji. Przeprowadzono także renowację rowów – usunięto darniny i humus z poboczy oraz zmodernizowano przepusty. Przy nowo powstałych mini rondach w obu miejscowościach zamontowano lampy LED. Zadbano także o bezpieczeństwo osób korzystających z publicznego transportu. Przy istniejących wiatach przystankowych powstały perony zabezpieczone barierkami ochronnymi.

Marcin Gawrysiak, wójt Gminy Rudka, podkreślił, że obie drogi były jedynymi nieutwardzonymi w tych miejscowościach.

– Drogi wykonane są w technologii suchego asfaltu, który jest tańszy niż powierzchnia bitumiczna. Ta  oszczędność pozwoliła nam zrealizować zaplanowane inwestycje – powiedział.

Dziękując za dobrą współpracę samorządowi województwa, zaznaczył, że dzięki dotacjom urzędu marszałkowskiego, na terenie gminy Rudka jest realizowanych kilka inwestycji.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka         
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook