Skarb z czasów Jagiellonów znaleziony na budowie drogi S8
Ponad 300 monet z okresu panowania dynastii Jagiellonów zostało odkopanych w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych przy budowie S8 na odcinku od granicy województwa do obwodnicy Zambrowa. Odkrycia dokonano 14 listopada tego roku na stanowisku w Żabikowie. To jedno z najcenniejszych znalezisk w trakcie budowy dróg w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.
Badania archeologiczne były prowadzone w tym rejonie od blisko pól roku. Początkowo na niewielkim terenie, potem ich obszar był sukcesywnie poszerzany, a roboty budowlane przy „esce” wstrzymane.
Na stanowisku w „Żabikowie Prywatnym 2” - w pasie budowanej drogi głównej - badania archeologiczne ruszyły przed miesiącem, począwszy od 27 października tego roku. Prowadzone były na obszarze prawie 70 arów. W ich efekcie archeolodzy natrafili na ślad XVI-wiecznej piwniczki, a w niej - zdeponowany w glinianym naczyniu - skarb. Były to aż 322 srebrne monety z końca XV i z XVI wieku (głównie grosze i półgrosze) wybite w mennicach Krakowa, Torunia Wschowy, Gdańska. Pochodzą z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka , Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Część monet to grosze pruskie Albrechta Hohenzollerna .
Prace badawcze na zlecenie białostockiego oddziału GDDKiA prowadziła firma BiNa –Bogdan Wetoszka. Kierownikiem badań był mgr Mieczysław Bienia.
Za: GDDKiA Białystok