Dodana: 12 wrzesień 2016 15:02

Zmodyfikowana: 12 wrzesień 2016 15:59

Rocznica śmierci Aleksandra Rybnika

Mija 70. rocznica wykonania kary śmierci na ppłk. Armii Krajowej Aleksandrze Rybniku i jego sześciu podwładnych. Wyrok został wydany przez komunistyczny Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku w lipcu 1946 roku, a wykonany 11 września 1946 roku. Dziś odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

W poniedziałek (12 września) w południe zostały złożone kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie kina Ton.

 To w tym budynku odbywały się procesy pokazowe żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Uroczystość zorganizował Oddział IPN w Białymstoku i Podlaski Urząd Wojewódzki.

 

Aleksander Rybnik ps. "Aleksy", "Dziki", "Jerzy", urodził się 13 grudnia 1906 r. w Starosielcach koło Białegostoku. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, oficerem Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza. Działalność konspiracyjną rozpoczął w końcu 1939 r. w Wilnie, w szeregach Służby Zwycięstwu Polski. W końcu listopada 1942 r. przedostał się w rejon Puszczy Knyszyńskiej. We wrześniu 1943 r. znalazł się ponownie w szeregach AK, został p.o. komendanta Obwodu AK Białystok-Powiat. Kontynuował działalność niepodległościową po wkroczeniu Armii Czerwonej. Od października 1945 r. działał w szeregach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 19 kwietnia 1946 r. został zatrzymany w Puszczy Knyszyńskiej przez oddział LWP. Osadzony w więzieniu w Białymstoku, przeszedł śledztwo prowadzone przez Wydział Śledczy WUBP w Białymstoku. Był sądzony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku wraz z 23 żołnierzami WiN. Rozprawa o charakterze pokazowym odbyła się w lipcu 1946 r. w sali Teatru Miejskiego w Białymstoku (obecnie Kino Ton). Wraz z sześcioma podwładnymi został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 11 września 1946 r. w białostockim więzieniu. Do dziś nie wiadomo, gdzie go pochowano. Za działalność niepodległościową został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych.

Źródło: UM Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook