Odwiedź Wojskowe Centrum Rekrutacji w Siemiatyczach i „Zostań Żołnierzem RP”
Dzięki nowemu systemowi rekrutacji kandydaci do służby wojskowej mogą zrealizować wszystkie niezbędne formalności o 140 dni szybciej. Okazja, by odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz przejść badanie lekarskie będzie w czwartek i piątek, 18 i 19 listopada podczas posiedzenia Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR) w Siemiatyczach. Zapisy trwają do 12 listopada.
Do tej pory kandydaci na żołnierzy musieli przechodzić każdy z etapów rekrutacji osobno, niekiedy w innych miejscach i różnych terminach. Teraz w przypadku pozytywnej opinii specjalistów z Wojskowego Centrum Rekrutacji, kandydat na żołnierza, tego samego dnia otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe (tzw. służbę przygotowawczą).
Taka okazja będzie w czwartek i piątek 18 i 19 listopada w WCR w Siemiatyczach, gdzie od godziny 8 będą przeprowadzane rozmowy kwalifikacyjne, rozmowy z psychologiem oraz badania lekarskie. Wszyscy chętni mogą zapisać się przez stronę internetową do piątku 12 listopada.
Przed reformą formalności związane z rekrutacją do wojska, w tym szkolenie przygotowawcze, trwało średnio 190 dni. Nowe rozwiązania skracają ten okres do maksymalnie 50 dni.
„Wprowadzane zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin, jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury” - można przeczytać na stronie internetowej WKU w Bielsku Podlaskim.
Wojskowe Centra Rekrutacji, powołane zostały na terenie kraju, w miejscach, gdzie występuje duże zainteresowanie służbą wojskową.
Szkolenie podstawowe – maksymalnie 30 dni, a nie 90
Reforma zakłada również zwiększenie częstotliwości szkoleń podstawowych, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych. Dotychczas odbywały się one w trzech turnusach na rok. Teraz będzie ich więcej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia.
***
Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. W 2018 roku szef MON zainaugurował kampanię rekrutacyjną „Zostań Żołnierzem RP”. Żołnierze w tzw. mobilnych zespołach rekrutacyjnych na terenie całej Polski spotykają się z mieszkańcami i opowiadają im o zaletach służby w Wojsku Polskim. Reforma systemu rekrutacji to kolejny element, który wpisuje się w prowadzoną kampanię.
źródło i fot.: Wojskowy Komendant Uzupełnień w Bielsku Podlaskim
oprac.: Paulina Tołcz