Dodana: 18 listopad 2021 12:27

Zmodyfikowana: 18 listopad 2021 12:59

#OdkrywamyPodlaskieGminy – Zabłudów

Na facebookowym profilu Województwa Podlaskiego trwa akcja #OdkrywamyPodlaskieGminy. Co tydzień przedstawiamy jedną z gmin. Dziś (18.11) zapraszamy do Zabłudowa.

zdjęcie Zabłudowa zrobione z lotu ptaka z napisem skąd nazwa Zabłudów

Osada Zabłudów uzyskała prawa miejskie w 1553 roku na mocy przywileju króla Zygmunta Starego. Na terenie gminy znajdują się malownicze tereny nadnarwiańskie, w okolicach wsi Ciełuszki i Kaniuki, które rekomendowane są jako tereny rekreacyjne dla amatorów zdrowego i relaksowego wypoczynku. Graniczy z gminami: Supraśl, Gródek, Michałowo, Narew, Bielsk Podlaski, Juchnowiec Kościelny i Białystok.

Zabłudów z lotu ptaka

W gminie znajduje się wieś Ciełuszki, położona nad rzeką Narew, w której znajdują się malownicze domki z okiennicami. Ciełuszki nosiły nazwę Święciciele i były silnym ośrodkiem kultu pogańskiego, przed wojną swój bastion miała tu sekta Eliasza Klimowicza.

W gminie znajduje się też Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna”. W muzeum eksponowane są stroje, sprzęty gospodarcze, przedmioty codziennego użytku i archiwalne fotografie. Wszystko to, co dokumentuje życie okolicznych białoruskich wsi. W Zabłudowie znajduje się także Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła oraz cmentarz św. Rocha. We wsi Pawły znajduje się drewniana cerkiew cmentarna p.w. św. Jana Teologa z 1824 r., drewniana zabudowa wsi z początku XX w., kamienny kurhan upamiętniający bitwę IV UBK z wojskami niemieckimi stoczoną 11 czerwca 1943 roku.

drewniana cerkiew cmentarna p.w. św. Jana Teologa z 1824 r.

Ryboły – rozplanowanie przestrzenne wsi z okresu pomiary włóczonej w połowie XVI w., zabudowa wsi z końca XIX i początku XX w., murowana cerkiew p.w. św. Kosmy i Damiana z lat 1874-1879, drewniana cerkiew cmentarna p.w. św. Jerzego z XVIII-XIX w., murowana plebania z lat 1905-1906.

Folwarki Tylwickie – drewniana kaplica cmentarna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1819 r., drewniana prawosławna kapliczka ze źródełkiem, wzniesiona w końcu XIX w., drewniana zabudowa wsi z końca XIX i początku XX w.

Zabłudów z lotu ptaka

Ciekawą informacja jest fakt, że miasteczko Zabłudów, jako pierwsze w regionie zajmowało się sztuka drukarską.

W gminie znajduje się szlak rowerowy żółty: obwodnica wokół Białegostoku - 50 km (żółty): Bokiny - Baciuty - Turośń Dolna - Turośń Kościelna - Juchnowiec Kościelny - Zabłudów - Bobrowa Dolina – Supraśl.

źródło: zielonewrota.pl
oprac.: Paulina Dulewicz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel

fot.: Kamil Timoszuk

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook