Dodana: 14 listopad 2021 17:35

Zmodyfikowana: 15 listopad 2021 11:02

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczystości przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wspólne śpiewanie hymnu państwowego. Tak w czwartek, 11 listopada, w stolicy regionu, obchodzono 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W uroczystościach uczestniczył Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Marszałek Artur Kosicki przemawia w czasie obchodów Święta 11 Listopada

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły nabożeństwa: Boska Liturgia w cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy oraz msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.

Przy Piłsudskim

Główne uroczystości przeniosły się przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu – w otoczeniu pocztów honorowych, służb mundurowych i harcerzy – odbyły się okolicznościowe wystąpienia.

– 11 listopada to jeden z najpiękniejszych dni w historii naszego kraju. Stanowi on wspaniałe wspomnienie odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości – mówił Artur Kosicki, marszałek województwa. – Po 123 latach zaborczej niewoli ziściły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Na mapie Europy znowu pojawiła się wolna i suwerenna Rzeczpospolita.

Włodarze województwa i miasta odnieśli się do obecnej sytuacji na granicy z Białorusią. Wspólnie dziękowali polskim żołnierzom, strażnikom granicznym oraz policjantom za dbanie o bezpieczeństwo Polaków.

– Tu jest nasz wspólny dom, w którym jest miejsce dla wielu religii, narodowości i kultur. Ten dom, zarówno w wymiarze regionalnym, krajowym, jak i europejskim, musimy jednak obronić przed tymi, którzy chcą wejść do niego – siłą, nieproszeni – podkreślał marszałek.

Jak zaznaczył, dzisiejsza rocznica to doskonała okazja, by zaakcentować współpracę ponad podziałami.

- To nasz obowiązek wobec obecnych i przyszłych pokoleń oraz wypełnienie testamentu tych, dzięki którym w 1918 roku odrodziła się Polska.

O potrzebie jedności, wspólnego działania dla dobra ogółu mówił także wojewoda Bohdan Paszkowski.

– Naszym wyzwaniem jest w tej chwili, abyśmy tą niepodległość, suwerenność, integralność terytorialną zachowali i utrzymali. Żebyśmy mogli żyć w pokoju, ale i w niepodległym i bezpiecznym państwie – podkreślał wojewoda. –  Mam przekonanie, że dzięki postawie naszej władzy, jedności społeczeństwa to, co nas dzisiaj jednoczy, uchronimy i weźmiemy przykład z tych pokoleń, o których pamięć dzisiaj przywołujemy.

Na zakończenie odczytano apel pamięci, była salwa honorowa i tradycyjne złożenie wieńców. Marszałek Kosicki złożył kwiaty wraz z towarzyszącym mu Bogusławem Dębskim, przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego.

 Obchody Święta 11 Listopada. Osoby składają wieńce

Marsz, marsz Dąbrowski...”

Uroczystości przed pomnikiem poprzedził muzyczny akcent Narodowego Święta Niepodległości. W samo południe przed siedzibą Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zaraz po hejnale wybrzmiał – zaśpiewany na setki głosów – Mazurek Dąbrowskiego. Tak Podlaskie włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Zebranych powitała Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury. Z kolei historię utworu autorstwa Józefa Wybickiego przybliżył dr Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

 To pieśń-symbol. [...] Śpiewana, jako znak sprzeciwu wobec kolejnych okupantów, zaborców, uzurpatorów, pieśń, która powstała w roku 1797 w dalekich Włoszech, towarzyszy nam jako wyznanie wiary do dnia dzisiejszego  zaznaczył.

W trakcie spotkania gromkimi brawami, na prośbę marszałka Artura Kosickiego, uczczono przedstawicieli polskich służb mundurowych.

Dziękuję wam za to serdecznie  zwrócił się do zebranych marszałek.  Oni naprawdę tego potrzebują. Oni wiedzą, że jesteśmy z nimi i to jest najważniejsze  podkreślił.

Inicjatywa, zorganizowana przez Województwo Podlaskie, Muzeum Podlaskie w Białymstoku i Podlaski Instytut Kultury, zgromadziła tłumy. Hymn Polski zaśpiewały całe rodziny, na Rynek Kościuszki przyszli ludzie w każdym przedziale wiekowym.

 Od najmłodszych lat staram się wpajać dzieciom poczucie patriotyzmu  mówił pan Tomasz, który przyszedł pod Ratusz z kilkuletnią córką.  Takie inicjatywy są ważne. Jesteśmy Polakami, warto to podkreślać i wspólnie uczestniczyć w celebracji świat narodowych.

W odśpiewaniu Mazurka mieszkańców regionu wspierał chór im. Stanisława Moniuszki, działający przy PIK-u.Tłum ludzi zebrani na placu w centrum Białegostoku. Trzymają w ręku flagi biało-czerwone

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Półtorak
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook