Dodana: 19 listopad 2015 13:36

Zmodyfikowana: 19 listopad 2015 13:37

Żubroffka zaprasza na warsztaty

W ramach jubileuszowej edycji Festiwalu ŻUBROFFKA zapraszamy na warsztaty filmowe „Dogma według seniorów”, podczas których wspólnie z Grzegorzem Jaroszukiem spróbujemy przekonać się, czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji.

Ilustracja do artykułu zubroffka_AVATAR_180x180-02-720x480.png

O tym, że każdy z nas nosi w sobie jakąś historię, a w niej gnieżdżą się ciekawe opowieści, przekona młodych animatorów Ewa Borysewicz, która poprowadzi warsztaty dokumentalnego filmu animowanego „Mój dom, moje podwórko”. Z kolei Jakub Socha, podczas warsztatów dziennikarskich spróbuje nauczyć młodych dziennikarzy pisać o filmie lub o takim pisaniu podyskutować.

Wszystkie warsztaty odbędą się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 2015, w dniach 2 – 6 grudnia.
Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami prosimy kierować na adres: warsztaty@zubroffka.pllub kino@bok.bialystok.pl lub numer telefonu: 85 746 13 15

Warsztaty filmowe: Dogma według seniorów
Prowadzenie: Grzegorz Jaroszuk
miejsce: Białystok
Udział w warsztatach: wstęp wolny
Kamera z ręki, eliminacja sztucznego oświetlenia i filtrów, brak scenografii, dźwięk rejestrowany jednocześnie z obrazem oraz odrzucenie kina gatunków i tzw. powierzchownej akcji – to nie opis filmu amatorskiego, lecz główne zasady Dogmy. Wraz z reżyserem Grzegorzem Jaroszukiem zaprosiliśmy Seniorów do realizacji własnego filmu według awangardowego manifestu! „Kino postrzegane było zawsze  jako wielka iluzja. Wielu widziało w tym jego największą siłę. Jednak byli też filmowcy, którym zależało na zbliżeniu kina do prawdy i oni uwierzyli w założenia Dogmy. Jak chcieli uczynić kino autentyczniejszym? Jakie środki i techniki stosowali? Czy będąc seniorem można w kilka dni obedrzeć kino z iluzji? Podczas warsztatów poznamy wytyczne Dogmy i według nich zrealizujemy scenę filmową. Interesować nas będzie m.in. odkrywanie tajemnic rodzinnych i skomplikowanych międzyludzkich relacji.” – Grzegorz Jaroszuk

Grzegorz Jaroszuk – absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego film dyplomowy „Opowieści z chłodni” zdobył ponad 30 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie (Locarno, Sundance, AFI Los Angeles). Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Debiut pełnometrażowy „Kebab i Horoskop” miał premierę na festiwalu w Karlovych Varach, zdobył nagrody za najlepszy debiut na Raindance Film Festival oraz Rome Independent Film Festival.

Warsztaty dziennikarskie
Prowadzenie: Jakub Socha
miejsce: Białystok
Udział w warsztatach: 30 zł (opłata w kasie kina Forum)
„Czy można kogoś nauczyć pisać o filmie? Nie wiem, wiem jednak, że o samym pisaniu o filmie można zwyczajnie pogadać i podyskutować. Na warsztatach postaramy się przyjrzeć różnym strategiom, stylom, trikom, które wykorzystują krytycy. Zastanowimy, czym się różni krytyk od recenzenta, eseista od felietonisty, rozmówca od wywiadowcy. Przyjrzymy się tekstom uznanych autorów i porozmawiamy o pracach, które w trakcie warsztatów napiszą ich uczestnicy. A wszystko w oparciu o bogaty program tegorocznej ŻUBROFFKI.” – Jakub Socha.

Jakub Socha – absolwent filmoznawstwa UAM. Krytyk filmowy, kieruje działem filmowym w portalu dwutygodnik.com. Zwycięzca konkursu im. Krzysztofa Mętraka (2007). Współzałożyciel nieistniejącej już Gazety Filmowej. Publikował w Filmie, Kinie, Filmwebie, Gazecie Wyborczej. Współautor książki DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami oraz tomów Polskie kino niezależne i Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming – Lianga.
Formularz zgłoszenia

Warsztaty dokumentalnego filmu animowanego: Mój dom, moje podwórko
Prowadzenie: Ewa Borysewicz
miejsce: Liceum Plastyczne w Supraślu
Udział w warsztatach: 40 zł (opłata w kasie kina Forum)
„Każdy nosi w sobie jakąś historię, w niej gnieżdżą się opowieści, krótkie anegdoty, wystarczy się zatrzymać, przyjrzeć, zanotować, stworzyć im przestrzeń na kartce papieru i dać czas, aby zaczęły żyć własnym życiem. Warsztaty mają zaznajomić uczestników z animowaną formą dokumentalną i techniką animacji kredą na tablicy. Bazując na anegdotach zasłyszanych w gronie rodzinnym czy wśród przyjaciół, przejdą proces od scenariusza i szkiców – do filmu animowanego.” – Ewa Borysewicz.

Ewa Borysewicz – urodziła się w Sokółce, wychowała w Janowie, Kumiałce, Czarnej Białostockiej i Białymstoku. Absolwentka ASP w Krakowie. Po festiwalowych sukcesach jej studenckiego filmu animowanego „Kto by pomyślał?”, jej debiut „Do serca Twego” został nominowany do nagrody Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale 2014. Ewa odbyła program rezydencji artystycznej AAIR w Tokio (2012) oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2013). Stworzyła krótkie animacje o treściach społecznych dla TVP Kultura i białostockiej Galerii Arsenał. Studiuje reżyserię filmową na WRiTV w Katowicach.
Formularz zgłoszenia

Współorganizatorem warsztatów jest Liceum Plastyczne w Supraślu

www.bok.bialystok.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook