Dodana: 3 wrzesień 2020 13:50

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2020 15:15

„Walizka” w czasie pandemii od 3.09

Nowa nazwa i nowa formuła, a w roli głównej teatr uliczny – przed nami festiwal teatralny „Walizka” (3-6.09). W tym roku wydarzenie odbędzie się pod nazwą Spotkania Teatralne Walizka – Moje Miasto, a jego hasło przewodnie brzmi „Teatr uliczny i urok animacji". Województwo Podlaskie jest partnerem wydarzenia oraz udzieliło wsparcia finansowego.

Ilustracja do artykułu Walizka (31).jpg

Jak podkreśla dyrektor festiwalu „Walizka” Jarosław Antoniuk epidemia zmieniła wiele planów, m.in. tych artystycznych.
 - Dbając o bezpieczeństwo widzów i artystów oraz niemożliwość przeprowadzenia planowanego wydarzenia, odwołaliśmy czerwcowy festiwal, który był przygotowany od strony programowej, jak i formalnej. W programie miało znaleźć się dwadzieścia teatrów z 11 krajów i w naszej ocenie festiwal miał być wydarzeniem artystycznym.

Organizatorzy zdecydowali się na przygotowanie wydarzenia w innym terminie - Walizka” odbędzie się we wrześniu (3-6.09),  w zmienionej formule.  
- Dokonaliśmy zmiany specyfikacji programu, a wydarzenie przybrało nazwę Spotkań Teatralnych Walizka - Moje Miasto – informuje Jarosław Antoniuk.
I jak dodaje, tegoroczny program ogranicza się do prezentacji teatrów występujących w przestrzeni otwartej.  
- Zachowujemy kontynuację festiwalu, jego różnorodność artystyczną, jak również umożliwimy publiczności bezpośredni kontakt ze sztuką i twórcami w przestrzeni miejskiej. To również nadzieja powrotu do teatru i do „normalności”.  

Motywem przewodnim 33 edycji będzie „Teatr uliczny i urok animacji". Zostaną zaprezentowane dwa nurty szczególnie istotne dla teatru ostatnich lat. To przede wszystkim przeobrażenia teatru ulicznego, jego znaczenie w kreowaniu nowych zjawisk w sztuce współczesnej i szukanie nowych przestrzeni. Drugi nurt, który określa profil tematyczny wydarzenia to, czy animacja może być kuglarstwem i artyzmem gry formą?

W 33 edycji SPOTKAŃ TEATRALNYCH WALIZKA - MOJE MIASTO zagoszczą spektakle z Polski i jeden z Ukrainy. W zamierzeniu będzie to prezentacja interesujących spektakli tworzonych poza nurtem instytucjonalnym przez artystów, którzy pokazują znaczenie współczesnego teatru ulicznego i współczesnego teatru lalkowego w kreowaniu przestrzeni i jej kolorytu.

Przedstawienia odbywać się będą na ulicach, w parkach, na placach miasta, przy Katedrze, na dziedzińcu Kościoła o. Kapucynów oraz największej galerii handlowej w Łomży. Będzie to przestrzeń dla wszystkich: starszych, młodszych i najmłodszych. Dzieci będą mogły tu wziąć udział w zajęciach warsztatowych, rozbudzających ich wyobraźnię i ciekawość. W tych miejscach nie będzie tradycyjnych środków teatralnych, takich jak scena, kurtyna, kulisy. Teatr będzie wszędzie!
- Dla nas najważniejszy jest bezpośredni kontakt z widzem, który może stać się aktywnym uczestnikiem przedstawienia i jego obcowania ze sztuką face to face zaznacza Jarosław Antoniuk.

 

 

źródło: MFT "Walizka" 
oprac. Aneta Kursa
fot. archiwum UMWP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook