Dodana: 22 lipiec 2015 12:46

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2015 15:28

Błotna Liga Mistrzów

Na błotne zmagania zapraszamy już w najbliższą sobotę 25 lipca do Czeremchy. SWAMPIONS SOCCER LEAGUE / BŁOTNA LIGA MISTRZÓW to unikalne wydarzenie sportowe, popularyzujące zdrowy styl życia w urokliwych zakątkach naszego Podlasia.

Ilustracja do artykułu plakat_SSL NET.jpg

Zawody zostaną rozegrane podczas XX Festiwalu Wielu Kultur i Narodów "Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA" w niewielkiej, urokliwej miejscowości Czeremcha, położonej w płn-wsch. części Polski w powiecie hajnowskim. Festiwal jest wydarzeniem, które przyciąga tysiące miłośników kultury ludowej oraz fanów folku z całej Polski, Europy a nawet świata. Piłka błotna natomiast jest niezwykle widowiskową i bardzo szybko rozwijającą się dyscypliną sportową w Polsce. Nie ma chyba wspanialszego sposobu na aktywne spędzanie wolnego czasu na łonie natury. Nie jest więc przypadkiem, że te dwie unikalne inicjatywy postanowiły połączyć swoje siły, by dostarczyć Wam niezapomnianych wrażeń.

SWAMPIONS SOCCER LEAGUE / BŁOTNA LIGA MISTRZÓW To pierwsze w Polsce zawody skierowane do polskich i europejskich drużyn piłki błotnej. Impreza ma na celu popularyzację piłki błotnej oraz umożliwienie polskim zespołom konfrontacji z europejskimi teamami tej odmiany piłki kopanej. Impreza ma na celu integrację europejską poprzez zabawę oraz wspólne przebywanie ludzi ze Wschodu i Zachodu oraz Północy i Południa, a jej mottem mogłoby być hasło: obrzucajmy się błotem na boisku, a nie w realnym świecie! :)

 

ROZGRYWKI

Miejscem błotnych zmagań będzie ESTADIO DAj na LUZ, czyli BASEN NA KAHANCE w Czeremsze, na którym - na potrzeby zawodów - powstaną dwa boiska. Rozgrywki rozpoczną się o 25 lipca 2015 roku o godz. 9:00 - w zawodach przewidziano start 18 drużyn - dwóch żeńskich, które rozegrają mecz pokazowy oraz 16 męskich, które zostaną podzielone na cztery grupy po cztery zespoły (A, B, C, D). Po rozegraniu pierwszej fazy grupowej, dwa najlepsze zespoły z grup A i B utworzą grupę E, natomiast najlepsze dwie ekipy z grupy C i D utworzą grupę F. Drużyny które zajmą drugie miejsca spotkają się w Małym Finale (mecz o 3 miejsce), zaś zwycięzcy zagrają w Wielkim Błotnym Finale. Dekoracja zwycięzców odbędzie się na scenie XX Festiwalu Wielu Kultur i Narodów "Z WIEJSKIEGO PODWÓRZA" na placu Gminnego Ośrodka Kultury w Czeremsze ok. godz. 18:00.

Podczas błotnych zawodów, zobaczymy na boiskach m.in. Mistrzów Świata z Turcji, Mistrzów i medalistów Mistrzostw Polski, Białorusi, zdobywców Pucharu Polski, a swój udział zapowiedzieli (w większym lub mniejszym gronie) maniacy błotnej piłki z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czeczenii, Iranu, Indii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Polski.

PIŁKA BŁOTNA!

Zasady gry są tak proste, jak w „zwykłej” piłce nożnej. Wyjątki od reguł znanych z popularnego futbolu są dwa: kto zgubi but, ten opuszcza pole gry, a także: w błotnych mistrzostwach nie może występować ten, kto nie ma poczucia humoru! Drużyna składa się z 12 zawodników, na boisku w tym samym czasie może się znajdować tylko sześciu (bramkarz i pięciu zawodników). Zmian w składach można dokonywać bez limitów. Strój jest dowolny, pod warunkiem, że zawodnicy danej drużyny mają koszulki w jednym kolorze. Mecz składa się z dwóch połówek (każda po ok. 12 minut, z krótką przerwą). Błotni piłkarze zawsze podkreślają, że grają dla przyjemności, sprawiając przy okazji wielką radość nie tylko sobie, ale także widzom. Piłka błotna oficjalnie narodziła się w Finlandii, a obecnie najpopularniejsza jest w Rosji, Holandii, Brazylii, Szwecji, Islandii i Wielkiej Brytanii. Boisko dla tej dyscypliny sportu można przygotować właściwie wszędzie i to niewielkim nakładem sił – potrzebne są tylko dwie bramki oraz błotna murawa.

GO EAST

Czeremcha położona jest w południowej części województwa podlaskiego, najbardziej wysuniętego na północny-wschód regionu Polski (ok. 3 km od granicy z Białorusią, ok. 160 km – z Ukrainą, ok 250 km – z Litwą i 280 km od obwodu Kalingradzkiego). Dodatkowo niecałe 30 km dzieli Czeremchę od ostoi żubra – pierwotnej puszczy, czyli Białowieskiego Parku Narodowego! Magię wschodu można odczuć również w świętym miejscu prawosławia – na Górze Grabarce (20 km). Swoistego dotknięcia i zachwytu wschodem można doświadczyć również smakując lokalnej, tradycyjnej kuchni oraz trunków! Mając to wszystko na uwadze, a w szczególności piękno naszego regionu oraz jego niesamowitą energię, postanowiliśmy zaprosić do nas błotne zespoły z Polski i Europy, aby na specjalnie przygotowanym podlaskim błocie doszło do historycznego spotkania Wschodu z Zachodem oraz Północy z Południem?

 NIE TYLKO BOBRY

Podlaskie torfy, borowiny i błota skrywają w swych ostojach nie tylko wesołe i pracowite bobrze rodziny. W błotach tych wychowało się wielu zawodników piłki błotnej, dlatego nikogo nie zdziwi fakt, że wśród organizatorów SWAMPIONS SOCCER LEAGUE znajdują się zawodnicy drużyny Torfowy DrTUSZ – najbardziej utytułowanej polskiej drużyny piłki błotnej. Drużyna ma na swoim koncie tytuły:

Dwukrotny Mistrz Polski (2013, 2014)

Brązowy Medalista Mistrzostw Polski (2012) Srebrny Medalista Pucharu Polski (2014) Brązowy Medalista Mistrzostw Podlasia (2014) Mistrz Świata – Swamp Soccer World Cup Istanbul (2015)

 

Organizatorzy:

Gmina Czeremcha

Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze

Środowiskowy Klub Sportowy Kolejarz Czeremcha Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej FC DrTUSZ Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społecznych ALPI

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook