Dodana: 12 listopad 2015 09:03

Zmodyfikowana: 12 listopad 2015 09:03

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

Festiwal od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem – Żubroffka to wydarzenie, w ramach którego spotyka się energia różnych stron świata. W tym roku, z 1672 zgłoszeń selekcjonerzy wybrali 105 filmów konkursowych, które powalczą o nagrody w siedmiu konkursach.

Ilustracja do artykułu konf-zubroffka.jpg

Organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury festiwal odbędzie się już w grudniu 2015 r. w Białymstoku (2-6.12.)

– Cieszy nas to, że przez 10 lat udało się wykreować markę, w postaci Festiwalu Żubroffka, która jest rozpoznawalna nie tylko w kraju, ale również w Europie i na świecie, a to w przypadku wydarzeń kulturalnych nie jest proste – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Podczas Festiwalu można będzie także zobaczyć wiele specjalnych projekcji produkcji krótkometrażowych z całego świata. W 2015 roku, pokazy filmów odbywać się będą w Białymstoku oraz w sąsiednich miejscowościach północno-wschodniej Polski: Suwałkach, Augustowie, Sokółce, Narwi, Narewce, Kleszczelach i Łomży. O nową oprawę wizualną zadbała tym razem Iza Sroka, która opracowała ją na podstawie logo autorstwa duetu Kijek/Adamski.

W grudniu Białystok ponownie stanie sie stolica krótkiego metrażu w Polsce. Cieszę się, że w ciagu tego czasu udało nam się zachować ideę festiwalu, która nam przyświęcała tworząc ten festiwal - podkreślał Maciej Randt z Białostockiego Osrodka Kultury, pomysłodawca i jeden z twórców festiwalu.

Żubroffka przez lata działaności stała się takim oknem na świat, w czasie której jak w soczewce mamy szanse przyjrzeć się światu i zmieniającej się wokół nas rzeczywistości. Ale nie tylko wokół nas, bo filmy konkursowe pochodzą nie tylko z Polski, czy Europy, ale też i Afryki, Ameryki Południowej, Północnej czy Azji.

Sprawdź jakie filmy zakwalifikowały się na tegoroczną ZUBROFFKĘ

Międzynarodowe Jury oceni filmy w następujących konkursach:

Konkursy międzynarodowe:

  • Okno na Wschód – konkurs na najlepszy film niezależny skierowany do filmowców z krajów byłego bloku państw socjalistycznych,
  • Cały Ten Świat – skierowany do twórców z całego świata.

Konkursy polskie:

  • Amatorzy – konkurs skierowanych do twórców amatorów, którzy tworzą autorskie filmy,
  • Studenci – konkurs na najlepszy film studencki zrealizowany w polskich szkołach filmowych i artystycznych,
  • Niezależni – konkurs skierowany do twórców niezależnych, absolwentów szkół filmowych i artystycznych, tworzących autorskie kino.

Konkursy skierowane do polskich i zagranicznych twórców:

  • Dzieciaki – konkurs na najlepszy film dla dzieci,
  • Muzyczny Teledysk – konkurs na najlepszy film do utworu muzycznego, skierowany do polskich i zagranicznych twórców amatorów, niezależnych i studentów.

Oprócz Grand Prix Festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznane zostaną nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Nie zabraknie także Nagrody Publiczności czyli Nagrody Dzikiego Żubra.

Zubroffka to nie tylko filmy, ale także koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty. Na wielkie otwarcie Festiwalu, islandzka grupa muzyczna MÚM zagra na żywo do filmu "Menschen am Sonntag", z kolei zamknięcie Festiwalu oraz Galę rozdania nagród uświetni specjalny pokaz przygotowany z okazji 100-lecia kina 3D – "3D Rarities". Organizatorem Festiwalu Żubroffka jest Białostocki Ośrodek Kultury.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook