Weź udział w konferencji z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia w Białymstoku
Wpływ palenia papierosów na nasze zdrowie, mechanizmy uzależnienia od nikotyny i to w jaki sposób tytoń zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe – m.in. o tym będą mówić uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Białostockie Centrum Onkologii z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia.
Światowy Dzień Rzucania Palenia to dobra okazja, aby przypomnieć białostoczanom, że palenie tytoniu stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i jest przyczyną wielu poważnych chorób, mi.in. nowotworów złośliwych.
19 listopada 2015 r. w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 3 odbędzie się spotkanie, podczas którego eksperci będą promować zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem oraz opowiedzą zebranym o tym jak palenie papierosów wpływa nie tylko na aktywnych palaczy, ale także na ich otoczenie.
O godzinie 10.15 konferencję otworzą: Wiesław Żyliński – Wojewoda Podlaski, dr. n. med. Marzena Juczewska – Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii im. m. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, prof. dr hab. Maciej Perkowski – Prodziekan Wydziału Parwa ds. Studiów Stacjonarnych Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Szpak – Kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Po wystąpieniach gości, dr hab. n. med. Ewa Sierko z Kliniki Onkologii UMB Białostockiego Centrum Onkologii opowie o zależnościach między paleniem tytoniu a nowotworami głowy i szyi.
Następnie Dyrektor Ośrodka Etap ze Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Droga” – Elżbieta Powichrowska – opowie zebranym o fazach uzależnienia od nikotyny i o terapii osób palących. Prelegenci przedstawią też prawne aspekty związane z tytoniem. Marta Dąbrowska z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentuje prawa dziecka narażonego na zatrucia nikotyną. Jeden z wykładów dotyczyć też będzie zagrożeń związanych z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi. Konferencję zakończy debata pt. „Palenie szkodzi. Granice wolności jednostki”.
Będzie można też badanie poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, dokonać analizy składu ciała.
Dostępne będą także stoiska promujące programy profilaktyczne. Organizowane będą też konkursy z nagrodami.
Adres:
Sala konferencyjna Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku
ul. Mickiewicza 3
Białystok
19.11.2015, godz. 10.15-12.45
Europejski kodeks walki z rakiem
Zalecenia dotyczące zdrowego trybu życia, które pomagają minimalizować ryzyko zachorowania na nowotwór zawiera Europejski kodeks walki z rakiem stworzony w 1987 r. z inicjatywy głów państw
i rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest on odpowiedzią na rosnący problem zachorowalności Europejczyków na nowotwory i odgrywa istotną rolę w propagowaniu działań prozdrowotnych. Kodeks kilkukrotnie był nowelizowany. Czwarta edycja Kodeksu, która opublikowana została w 2014 roku, zawiera 12 wskazówek mówiących co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na nowotwory.
Prewencja pierwotna dotyczy wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Nigdy nie jest za późno, aby wyeliminować z życia nawyki, które mogą powodować procesy rakotwórcze.
Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych wspiera promowanie zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem w ramach zadania Prewencja pierwotna nowotworów. Program został sformułowany w 2005 roku, a jego celem jest ograniczenie umieralności powodowanej nowotworami poprzez podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe oraz zwiększenie ich wykrywalności we wczesnych etapach choroby.
Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów, realizowane w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, obejmuje wielopłaszczyznowe działania na rzecz popularyzacji
i upowszechniania wiedzy na temat zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe poprzez m.in. upowszechnianie zapisów Europejskiego kodeksu walki z rakiem, organizację edukacyjnych i informacyjnych kampanii medialnych oraz akcji społecznych.
Więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl .
fot.: pixabay