Międzynarodowy Rok Szkła i Międzynarodowy Dzień Światła na PB
„Inżynieria Szkła i Światła” to cykl wykładów w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Szkła i Międzynarodowego Dnia Światła opowiadających o niezwykłych właściwościach szkła i jego wykorzystaniem w technologiach: optycznych, światłowodowych, budownictwie i architekturze. Zostaną one zaprezentowane w poniedziałek, 16 maja na auli Wydziału Elektrycznego PB przy ul. Wiejskiej 45 D przez naukowców Politechniki Białostockiej, a także Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Szkło to niezwykły materiał. Wiedzą o tym naukowcy z Politechniki Białostockiej, którzy od lat prowadzą badania nad jego wykorzystaniem w technologiach: optycznych, światłowodowych, budownictwie i architekturze.
- Czy można sobie wyobrazić współczesną cywilizację bez szkła?
- Czy poznaliśmy już wszystkie jego właściwości?
- Czy szkło może zastąpić miedź i beton?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeń można na otwartym seminarium popularnonaukowym pt. „Inżynieria Szkła i Światła”.
W programie spotkania są wystąpienia naukowców z Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, a także Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dowiemy się o niezwykłych właściwościach szkła, które jest tworzywem o długich tradycjach i jeszcze większej przyszłości.
W celu podkreślenia szerokości jego zastosowań i dużego znaczenia dla świata, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła. Dodatkowo, 16 maja, w rocznicę pierwszej udanej operacji laserem w 1960 roku, obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Światła.
Szczegóły dotyczące programu seminarium dostępne są w poniższym załączeniu.
źródło: Politechnika Białostocka
oprac.: Cezary Rutkowski
fot.: M. Kochanowicz/PB