Dodana: 8 kwiecień 2022 14:57

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2022 10:38

O organizacji wydarzeń sportowych przez samorządy podczas Dni Studyjnych Grupy EKR

Konferencja była okazją do dyskusji i wymiany dobrych praktyk w dziedzinie sportu pomiędzy przedstawicielami państw członkowskich Unii Europejskiej. Czwarta edycja wydarzenia Europejskiego Komitetu Regionów Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów odbyła się w Krakowie w czwartek i piątek (7-8 kwietnia). Uczestniczył w nim Sebastian Łukaszewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Sebastian Łukaszewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego podczas Dni Studyjnych

Podczas Dni Studyjnych Europejskiego Komitetu Regionów Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów omówione zostały m.in. lokalne doświadczenia związane z organizacją imprez sportowych. Uczestnicy panelu dyskusyjnego „Organizacja imprez sportowych przez samorządy - szlachetny pomysł czy biznes?” rozmawiali o tym, jakie ryzyko wiąże się z organizacją takich przedsięwzięć, jak zachęcić światowej sławy sportowców do udziału w zawodach oraz w jakim stopniu imprezy sportowe wnoszą pewną wartość dla mieszkańców, zarówno pod względem gospodarczym, jak i społecznym.

– To bardzo owocny czas. Wiele inspirujących rozmów oraz pomysłów. Mam nadzieję, że zdobyta tu wiedza w przyszłości przyczyni się do rozwoju naszego regionu w dziedzinie sportu. Dzięki zdobytej tu wiedzy będziemy mogli wdrażać nowsze i bardziej światowe rozwiązania – zaznaczył wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Drugi panel dyskusyjny „Finansowanie imprez sportowych/infrastruktury sportowej przez samorządy terytorialne” poświęcony został kwestiom związanym z tworzeniem nowoczesnej, samofinansującej się infrastruktury sportowej, a także doświadczeniom związanym z aplikowaniem o środki europejskie i krajowe dedykowane infrastrukturze sportowej. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się w jaki sposób, poza organizacją przedsięwzięć sportowych, samorządy mogą wykorzystywać posiadaną infrastrukturę, by przynosiła dodatkowe korzyści.

– Dzięki Dniom Studyjnym Grupy EKR możemy dzielić się naszymi najlepszymi praktykami w różnych dziedzinach. To nie przypadek, że właśnie w Małopolsce rozmawiamy na tematy organizacji wydarzeń sportowych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz rozwoju funkcjonalnej infrastruktury sportowej – mówił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, przewodniczący grupy EKR w Krakowie.

220408MIS293.jpg

Inspiracją do organizacji Dni Studyjnych EKR w Małopolsce były zbliżające się III Igrzyska Europejskie 2023, za których organizację odpowiedzialni są Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków.

– Nasze spotkanie w Krakowie jest kolejnym etapem w przygotowaniu się to tego wyjątkowego wydarzenia – podkreślił Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego, gospodarz wydarzenia.

W programie Dni Studyjnych EKR znalazła się wizyta w tym sportowym obiekcie, w którym aktualnie w związku z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy, mieści się punkt rejestracyjny, gdzie obywatele Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL.

Uczestnicy wydarzenia odwiedzili także hub przesiadkowy w Olkuszu. Uruchomiono tam nieczynny dotąd peron, który stał się pierwszym przystankiem dla uciekających przed wojną Ukraińców.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Matteo Bianchi, poseł do parlamentu włoskiego, Tomasz Poręba, europoseł, wiceprzewodniczący PKOl i pełnomocnik ds. organizacji III Igrzysk Europejskich, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Przewodniczący Grupy EKR w Krakowie i Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. Gospodarzem wydarzenia był Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Źródło i fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
oprac.: Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook