Dodana: 5 lipiec 2016 09:51

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2016 09:51

Urząd marszałkowski będzie tymczasowym operatorem sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem

Zgodę na takie rozwiązanie wyraziła już Komisja Europejska po tym, jak pomimo ogłaszanych przetargów nie udało się znaleźć firmy, która by to zrobiła. Sieć szerokopasmowego internetu została zbudowana w Podlaskiem w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Ilustracja do artykułu aleksiejczuk.jpg

- Rozmowy z Komisją Europejską na ten temat trwały jeszcze przed rozstrzygnięciem postępowań przetargowych. Gdybyśmy czekali na te rozstrzygnięcia, to cały proces znacznie by się wydłużył co postawiłoby Podlaskie w bardzo trudnej sytuacji – mówi Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Przejęcie przez województwo obowiązków operatora z pewnością nie jest rozwiązaniem docelowym, samorząd województwa nie powinien prowadzić działalności, sensu stricte, gospodarczej. Jednak uważamy że jest to okres przejściowy, i po pewnym ustabilizowaniu sytuacji, rozeznaniu w czterech pozostałych województwach które realizowały ten projekt zapewne przejmą to firmy, które się tym zajmują.

Konsultacje z Ministerstwem Rozwoju i Komisją Europejską upoważniły Województwo Podlaskie do tymczasowego (do 31.12.2016) w ramach zadań jednostki publicznej operowania infrastrukturą a więc świadczenia usług w oparciu o istniejące zasoby.

- To oznacza, że mamy możliwość prowadzenia działalności operatorskiej, prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych na rynku hurtowym. W związku z tym będziemy zawierali tzw. umowy ramowe z operatorami sieci dostępowych, czyli operatorami lokalnymi – mówi Agnieszka Aleksiejczuk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UMWP.

Przypomnijmy, że sieć szerokopasmowa była realizowana przede wszystkim po to, by zwiększyć konkurencyjność Podlaskiego (i pozostałych czterech województw Polski Wschodniej). Celem było obniżenie dotychczasowych barier inwestycyjnych dla rozwoju sieci dostępowej i usług szerokopasmowych na terenach dotychczas trudnych inwestycyjnie oraz nieopłacalnych, a także zapewnienia usług hurtowych dla przedsiębiorców prywatnych branży telekomunikacyjnej i ICT

Województwo Podlaskie w Ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – Województwo Podlaskie” wybudowało i dysponuje światłowodową infrastrukturą szkieletowo-dystrybucyjną na terenie województwa Podlaskiego.  Węzły dostępowe występują w ponad 160 miejscowościach w zasięgu, których wg. szacunków znajduje się 160 tys. klientów: indywidualnych i biznesowych oraz instytucji publicznych. Łączna długość sieci to ponad 1 885 km, 181 węzłów (dystrybucyjne i szkieletowe) wyposażonych w infrastrukturę aktywną.

Pierwotnie zakładano, że Operator Infrastruktury zostanie wybrany w modelu partnerstwo publiczno-prywatnego, zastosowano także model udzielenia koncesji. Niestety, prowadzone postępowania zakończyły się niepowodzeniem .

W związku z zaistniałą sytuacją – niemożliwością wyboru podmiotu prywatnego - Województwo Podlaskie, jako jednostka publiczna zdecydowała się przejąć na siebie ciężar kosztowy i organizacyjny tymczasowego operowania infrastrukturą szkieletową i dystrybucyjną.

Na wniosek Województwa Podlaskiego Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydał zaświadczenie o wpisie pod nr 11643 do Rejestrów Przedsiębiorców Telekomunikacyjnych oraz zatwierdził Umowę Ramowa o dostępie telekomunikacyjnym do infrastruktury Sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej – Województwo Podlaskie. Opracowana i zatwierdzona Umowa Ramowa obejmuje następujące usługi operatorskie (hurtowe): 

             Usługi Transmisja Danych Ethernet

             Usługi Transmisja Danych Lambda

             Usługi Dzierżawa Ciemnych Włókien

             Usługi Dzierżawa Kanalizacji Kablowej

             Usługi Kolokacja

             Usługi Dostęp do Sieci Internet

             Usługi Nadzoru

Dokument precyzuje ponadto zasady współpracy,  warunki świadczenia usług, ceny itp.

 

 

Województwo Podlaskie zaprasza wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność telekomunikacyjną do  nawiązania współpracy i partnerskich relacji biznesowych.

Szczegółowe informacje na stronie www.sspw.wrotapodlasia.pl,  e-mail: sspw@wrotapodlasia.pl, tel. 85 665 41 55.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook