Dodana: 13 lipiec 2022 15:31

Zmodyfikowana: 13 lipiec 2022 15:33

250 tys. zł z budżetu województwa dla podlaskich instytucji kultury

Pieniądze trafią do Muzeum Podlaskiego i Teatru Dramatycznego. Zostaną przeznaczone na remonty instalacji grzewczych, a także na organizację wydarzeń kulturalnych. Decyzję o przyznaniu dotacji zarząd województwa podjął w środę, 13 lipca.

250 000 zł z budżetu województwa dla na remont instalacji grzewczych w Muzeum Podlaskim i Teatrze Dramatycznym oraz na organizację wydarzeń kulturalnych.

150 tys. z tej kwoty trafi do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację węzła cieplnego w budynku teatru. Od wielu lat instytucja boryka się z kłopotami wynikającymi z częstych awarii urządzenia.

– Ten węzeł był eksploatowany przez 40 lat i jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia – mówił marszałek Artur Kosicki. – Dodatkowo części pomiarowe nie pracują, jak należy, co uniemożliwia rzetelne rozliczenie zużywanego ciepła, a w konsekwencji powoduje wysokie koszty eksploatacyjne – dodał.

Kolejna dotacja również dotyczy systemy cieplnego. Zarząd przyznał 85 tys. zł Muzeum Podlaskiemu na modernizację centralnego ogrzewania w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy (oddział Muzeum Podlaskiego).

W 2021 r. w budynku muzeum wystąpiła awaria centralnego ogrzewania. Aby uniknąć ryzyka ewentualnego zalania murów oraz znajdujących się w nim zbiorów przeprowadzono wymianę niektórych elementów. To umożliwiło uruchomienie ogrzewania w ubiegłym roku, ale tylko w zakresie niezbędnego podtrzymania pracy instalacji. Po przeprowadzeniu modernizacji centralnego ogrzewania, budynek będzie odpowiednio dogrzany, znajdujące się tam dzieła bezpieczne, a koszty utrzymania muzeum spadną.

Warto dodać, że od momentu odbudowania letniej rezydencji Branickich w 1973 r., nie było tam tego typu inwestycji.

Muzeum Podlaskie otrzymało też dotację w wysokości 15 tys. zł na organizację cyklu czterech spotkań pod nazwą „Sejmik bielski”. Wydarzenie ma nawiązywać do tradycji zjazdów szlacheckich dawnej Rzeczpospolitej.  Sejmiki poświęcone będą różnorodnym zagadnieniom dotyczącym dziejów Bielska Podlaskiego i dawnej ziemi bielskiej. Zaproszeni goście-historycy przybliżą słuchaczom wybrane aspekty historii lokalnej: tj. gospodarkę, demografię, wojsko, stosunki polityczne, archeologię, etnologię, religię, sztukę.

Jako prelegenci głos zabiorą wybitni specjaliści reprezentujący różne dyscypliny naukowe oraz mający różne podejście metodologiczne, co będzie okazją do dyskusji i konfrontacji często rozbieżnych stanowisk.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook