Dodana: 1 październik 2021 16:54

Zmodyfikowana: 8 lipiec 2022 15:38

Wsparcie na inwestycje podlaskich placówek medycznych

Ponad 2,5 mln zł dotacji z budżetu województwa trafi do jednostek ochrony zdrowia z regionu. Pieniądze zostaną przekazane m.in. na rozwój infrastruktury ośrodka rehabilitacji w Suwałkach, zakup nowych urządzeń medycznych w BCO oraz ambulansów dla białostockiego pogotowia. Zarząd podjął decyzję w tej sprawie podczas piątkowego (1.10) posiedzenia.

2 500 000 zł z budżetu województwa podlaskiego na inwestycje w szpitalu w Podlaskiem

- Systematycznie przekazujemy pieniądze na rzecz jednostek ochrony zdrowia w Podlaskiem. To pozwala poprawić jakość i skuteczność leczenia, a także komfort transportu pacjentów, a jest to jeden z priorytetów dla obecnego zarządu województwa – mówi Marek Malinowski, członek zarządu odpowiedzialny za sektor zdrowia.

Blisko 1,5 mln zł na wsparcie białostockiego pogotowia ratunkowego

1,48 mln zł to dotacja dla SP ZOZ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. Za przyznane pieniądze zostaną zakupione trzy ambulanse medyczne. Zajmą one miejsce wysłużonych, wymagających wymiany aut, które zostaną przekazane do  innych placówek: Zakładu Pomocy Doraźnej w Białymstoku – podstacji Korycin, Zakładu Pomocy Doraźnej w Hajnówce – podstacji Kleszczele, Zakładu Pomocy Doraźnej w Bielsku Podlaskim – podstacji Brańsk.

1 500 000 zł z budżetu województwa na 3 nowe ambulanse i 35 pomp dyfuzyjnych w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku

Z tej samej puli zostaną kupione 35 pompy infuzyjne. Posłużą do wymiany starych i zużytych pomp już funkcjonujących w zespołach ratownictwa medycznego. Jedna z nich ma pełnić funkcję rezerwową.

Ponad 714 tys. zł otrzyma Białostockie Centrum Onkologii

Z tej kwoty ponad 368 tys. zł zostanie przeznaczonych na zakup parowo-elektrycznej myjni do sterylizacji narzędzi, która pozwoli zabezpieczyć właściwy obieg narzędzi chirurgicznych. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia szybkości obiegu narzędzi operacyjnych, a tym samym ograniczy potrzebę zakupu dodatkowych, kosztownych zestawów. Posiadane aktualnie dwie myjnie nie spełniają wspomnianych standardów. Myjnia zostanie podłączona do istniejących instalacji.

700 000 zł z budżetu województwa na zakup nowych urządzeń medycznych w Białostockim Centrum Onkologii

Z kolei 236 tys. zł to pula, która pozwoli doposażyć oddziały: Chirurgii Onkologii Ginekologicznej, Onkologii Klinicznej, Radioterapii oraz Blok Operacyjny w systemy grzewcze (5 sztuk), pompy infuzyjne strzykawkowe, przepływowe oraz do żywienia (14 sztuk), sonda liniowa, szerokopasmowa – wieloczęstotliwościowa 5,0 – 14 MHz (1 sztuka) do wykonywania badań małych narządów (tj. piersi, tarczyca) i przepływów naczyniowych.

Dotacja w wysokości 110 tys. zł pozwoli na doposażenie Zakładu Radioterapii BCO w materace próżniowe. Zakupiony sprzęt będzie służył pacjentom szpitala w leczeniu zmian nowotworowych podczas wykonywania wysokospecjalistycznych procedur radioterapii stereotaktycznej, wymagających precyzyjnego ułożenia pacjenta oraz dokładnego napromieniowania niewielkiej powierzchni ciała.

Budowa „siłowni zewnętrznej”, ścieżek terapeutycznych na terenie SP ZOZ Ośrodka Rehabilitacji w Suwałkach

Na te inwestycje samorząd województwa przekazał ponad 345 tys. zł dotacji. Projekt obejmuje budowę parkingu wraz z drogą dojazdową, chodnikami, oświetleniem i zasilaniem szlabanu z sieci wewnętrznej, rozbiórką i budową ogrodzenia oraz elementami małej architektury na potrzeby pacjentów.

Napis 350 000 zł z budżetu województwa na przebudowę ośrodka rehabilitacji w Suwałkach

Powstaną również miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu tzw. „siłownie zewnętrzne” oraz ścieżki terapeutyczne. Organizacja zewnętrznej części terenu umożliwi zajęcia ruchowe pacjentów oraz zwiększy jakość, komfort i dostępność do świadczonych usług medycznych realizowanych przez ośrodek w Suwałkach.

Przekazane dotacje pochodzą z budżetu województwa.

Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook