Dodana: 26 czerwiec 2022 17:39

Zmodyfikowana: 27 czerwiec 2022 15:29

„Wiska Potańcówka” – trzecia edycja

Będą tańce, przyśpiewki, festiwal lokalnych przysmaków i rękodzieła – parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Wiźnie już po raz trzeci organizuje tradycyjną wiejską potańcówkę. Organizację wydarzenia dofinansował Samorząd Województwa Podlaskiego. W piątek (24.06) wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz i proboszcz parafii ks. Piotr Mazurek podpisali umowę w tej sprawie.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz siedzi za stołem z osobą duchowną

– To świetna inicjatywa, zwłaszcza po tych wszystkich pandemicznych ograniczeniach – mówił wicemarszałek Łukaszewicz. – Lokalna społeczność integruje się, ale również poznaje tradycje swojego regionu. Cieszę się, że oprócz tych wielkich wydarzeń kulturalnych, możemy wspierać mniejsze przedsięwzięcia, bo dla mieszkańców wsi i miasteczek mają one znaczenie ogromne – dodał.  

Parafialny festyn to wyjątkowa okazja do takiej właśnie integracji.

– Chcemy pokazać ludziom, że mogą angażować się w rzeczy nie tylko typowo religijne – mówił ks. Piotr Mazurek i podkreślał, że z roku na rok przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców:

– W ubiegłym roku w festynie uczestniczyło około tysiąca osób. Ludzie mobilizują się, chociażby poprzez przygotowywanie dań, regionalnych przysmaków, słodkości. To wszystko integruje tę społeczność, a przecież to jest ten główny cel „Wiskiej Potańcówki”: integracja – dodał proboszcz parafii.

A wszystko to przy akompaniamencie weselnej kapeli. Wydarzenie będzie posiadać część artystyczną w postaci odśpiewywania muzyki i będzie czynnie włączało w zabawę odbiorców przedstawienia. Uczestnicy będą mieli możliwość zarówno oglądania rękodzieł, kosztowania potraw, jak i wzięcia udziału w śpiewach i tańcach.

Festyn „Wiska Potańcówka” rozpocznie się w samo południe w niedzielę, 26 czerwca w Wiźnie.

Dotację w wysokości prawie 7 tys. zł Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela w Wiźnie otrzymała w ramach konkursu na realizację przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem tradycji kulinarnych i rękodzielniczych regionu. W ramach konkursu dofinansowanie otrzymało 61 ofert w łącznej kwocie 386 296 zł.  

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook