Dodana: 12 wrzesień 2022 13:50

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2022 10:15

Dożynki prezydenckie 2022. Podlaski wieniec w trójce najlepszych

Na dziedzińcu Belwederu odbyło się tradycyjne święto plonów – Dożynki Prezydenckie. W sobotnich (10.09) konkurencjach na najładniejszy wieniec zwyciężyło województwo mazowieckie, drugie miejsce przypadło opolskiemu, trzecie zaś otrzymał wieniec przygotowany przez województwo podlaskie. W niedzielnych uroczystościach dożynkowych z udziałem pary prezydenckiej uczestniczył członek zarządu Marek Malinowski.

do grupowego zdjęcia pozuje Pierwsza Dama, członek zarządu Marek Malinowski oraz grupa wieńcowa z Wyszek

Ceremoniał poprzedziła liturgia święta, po której nastąpił korowód dożynkowy. Następnie Prezydent i Pierwsza Dama spotkali się z grupami wieńcowymi, którym wręczone zostały dyplomy za udział w konkursie. W trakcie uroczystości padło wiele słów wdzięczności wobec pracy na roli.

– Gratuluję zwycięskiemu zespołowi z Wyszek z województwa podlaskiego. Jestem dumny z Waszej pracy, która łączy pokolenia. Ta wspaniała tradycja tworzenia wieńców, która sięga XVI wieku, pokazuje jak dzięki wspólnej pracy można stworzyć coś pięknego – powiedział członek zarządu Marek Malinowski.

Prezydent Andrzej Duda podziękował rolnikom „za ciężką pracę, trud i zrozumienie”.

– Jestem gotów do wspierania wszystkich zmian, które będą służyły polskim rolnikom – zapewnił.

Rolnikom za ich ciężką pracę podziękował także minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że ten rok, był rokiem trudnym.

W ogrodach Belwederu przy stoiskach wystawcy prezentowali Parze Prezydenckiej swoje produkty.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich odbył się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym wzięły udział grupy reprezentujące poszczególne województwa.

W tegorocznych uroczystościach dożynkowych udział wzięli m.in. Wiceszef Kancelarii Prezydenta (KP) RP Piotr Ćwik i Barbara Brodowska–Mączka, Dyrektor Generalny KPRP.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych. Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.

oprac.: Paulina Dulewicz
red.: Anna Augustynowicz
fot.: delegacja wieńcowa z Wyszek

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook