Szkoła w Niećkowie świętowała 75-lecie
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie powstał w 1946 r. Od tamtej chwili placówka wielokrotnie zmieniała nazwę, system organizacyjny i zakres działalności, ale do tej pory kształci przede wszystkim rolników. W piątek, 19 listopada odbyła się uroczystość jubileuszowa, na której samorząd województwa reprezentowali: wicemarszałek Marek Olbryś oraz radne sejmiku Wanda Mieczkowska i Jadwiga Zabielska.
– Dziękuję za lata tworzenia historii i kształtowania wspaniałych ludzi, których zasługą jest poziom podlaskiego i polskiego rolnictwa. Jesteśmy w tej dziedzinie prawdziwą potęgą w Unii Europejskiej, o czym świadczą choćby wyniki eksportu naszych artykułów rolnych, a szkoła w Niećkowie ma w tym swój udział – mówił wicemarszałek Marek Olbryś. – Wierzę, że przyszłość będzie bardzo dobra dla naszego rolnictwa, ale także kształcenia zawodowego
Zespół Szkół w Niećkowie, którym kieruje dyrektor Dariusz Koniecko, jest placówką Starostwa Powiatowego w Grajewie. Kształci ponad 300 uczniów w zakresie mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, żywienia i usług gastronomicznych, ekonomii i informatyki, służb mundurowych. Szkoła ma internat i przyciąga młodzież z odleglejszych miejscowości województwa podlaskiego, a nawet warmińsko- mazurskiego.
– Sukcesem szkoły jest kadra pedagogiczna. Każdy z pracowników daje z siebie co ma najlepszego i tworzy odpowiedni klimat – mówił Dariusz Koniecko.
– Mamy się czym pochwalić. Transformacja szkoły do potrzeb współczesnej edukacji jest niesamowita. Planujemy jej dalszy rozwój m.in. renowację dworku, z XIX w., budowę boiska i strzelnicy – dodał Waldemar Remfeld, starosta grajewski.
Wśród gości jubileuszowego spotkania byli m.in. senator Marek Komorowski, posłowie: Dariusz Piontkowski – wiceminister Edukacji i Nauki, Jarosław Zieliński i Kazimierz Gwiazdowski, podlaski kurator Beata Pietruszka, samorządowcy powiatu grajewskiego, przedstawiciele współpracujących ze szkołą instytucji, liczni absolwenci, dawni i obecni nauczyciele.
Niezwykle przejmujące były wystąpienia byłych nauczycieli i absolwentów, a także hołd dla Marianny Ostrowskiej, założycielki istniejącego ponad 40 lat zespołu „Kłosek”.
fot. i tekst: Maciej Gryguc