Dodana: 11 wrzesień 2021 11:38

Zmodyfikowana: 11 wrzesień 2021 11:39

Świętujmy razem podczas Dożynek Wojewódzkich 2021!

Za tegoroczne zbiory mieszkańcy regionu będą dziękować w Dąbrowie Białostockiej. Tam w najbliższą niedzielę (12.09) odbędzie się Podlaskie Święto Plonów. Wiesława Burnos – członek zarządu województwa, Jerzy Białomyzy – Wicestarosta Powiatu Sokólskiego oraz Artur Gajlewicz – Burmistrz Dąbrowy Białostockiej poinformowali o szczegółach wydarzenia i zaprosili do wspólnego świętowania podczas czwartkowej (9.09) konferencji.
Trzy osoby podczas konferencji. Przemawia Wiesława Burnos.

- Drodzy mieszkańcy województwa podlaskiego! W imieniu marszałka Artura Kosickiego i całego zarządu zapraszam serdecznie na święto naszych podlaskich rolników – rozpoczęła Wiesława Burnos.

„Czas siewu, czas zbioru, czas dożynek”

Podlaskie Święto Plonów rozpoczną nabożeństwa: o godz. 9.30 w cerkwi pw. Świętego Jana Teologa, o godz. 11 – w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Jak co roku, odbędzie się procesja z wieńcami i ich poświęcenie.

Jak zaznaczył Artur Gajlewicz, od ostatnich dożynek wojewódzkich w Dąbrowie Białostockiej minęło blisko 40 lat.

– Cieszymy się, że święto odbędzie się u nas. Dzięki temu możemy bardzo mocno zaznaczyć rolniczy charakter naszego terenu, dziękować za plony i przede wszystkim za pracę naszych rolników – mówił.

Z kolei wicestarosta Jerzy Białomyzy podkreślił, że niedzielna uroczystość to zasługa doskonałej współpracy trzech samorządów: Województwa Podlaskiego, Gminy Dąbrowa Białostocka oraz Powiatu Sokólskiego.

- Jest czas siewu, czas zbioru, czas dożynek. Dożynki to dzień, gdy doceniamy całoroczną, ciężką pracę rolników. To, że dzięki ich zaangażowaniu możemy bezpiecznie patrzeć w przyszłość – zaznaczył.

Bogactwo regionu w jednym miejscu

O godz. 13 uroczystości Święta Plonów przeniosą się na dąbrowski stadion miejski.

- Będzie dzielenie się chlebem i odznaczenia dla naszych wspaniałych rolników. Mamy przygotowanych mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku – zapewniał burmistrz Gajlewicz.

Nie zabraknie ludowego rękodzieła i lokalnych produktów. Smakoszy będą kusiły stragany z regionalnymi potrawami, przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich. Na dobrą zabawę mogę liczyć także dzieci – dla nich zapewniono m.in. popularne „dmuchańce”, animacje czy malowanie twarzy.

Odbędą się także konkursy – na najpiękniejszy wieniec, bezpieczne żniwa i stoisko dożynkowe. Na scenie wystąpią m.in. „Kurpie Zielone”, Narwianie, Buńczuk, Sorakina, Studio Poezji i Solatium.

Dożynki Wojewódzkie 2021 zakończą koncerty zespołów Miły Pan i Defis.


Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz


Program:

  • 9.00 – przyjazd delegacji z wieńcami dożynkowymi do cerkwi pw. św. Jana Teologa w Dąbrowie Białostockiej.
  • 9.30 – liturgia święta w cerkwi.
  • 10.30 – przyjazd delegacji z wieńcami dożynkowymi do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej.
  • 11.00 – msza święta w kościele.
  • 13.00 – część oficjalna uroczystości na stadionie miejskim.
  • 14.00 – część artystyczna. Koncerty zespołów: ZPiT „Kurpie Zielone”, Narwianie, Buńczuk, Sarakina, Studio Poezji, Solatium oraz zespołów folklorystycznych. Podsumowanie konkursów: najpiękniejszy wieniec dożynkowy, żniwa mogą być bezpieczne oraz najpiękniejsze stoisko dożynkowe przygotowane przez KGW.
  • 19.00 – koncerty zespołów Miły Pan i Defis.
facebook