Dodana: 12 wrzesień 2021 19:13

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2021 09:29

Święto dziękczynienia za plony w Ciechanowcu

63 parafie zaprezentowały swoje wieńce podczas sobotnich (11.09) Dożynek Diecezjalnych w Ciechanowcu. Dwa pierwsze miejsca ex aequo zdobyły: parafia w Boćkach i w Czerwonce. W ciechanowieckim święcie plonów uczestniczył wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Ilustracja do artykułu Dożynki w Ciechanowcu-3.jpg

Dożynkowe nabożeństwo celebrował biskup drohiczyński Piotr Sawczuk. Po liturgii, jak co roku, odbyła się procesja z wieńcami i ich poświęcenie.

Po części dziękczynnej rozpoczęły się występy artystyczne. Uczestnicy mogli posłuchać m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie, Scholii Anielskie Nutki, Zespołu Wokalnego Miasta Ciechanowiec, a także Duetu Sylena.

- Dożynki to wyjątkowa okazja do podkreślenia roli i znaczenia rolnictwa dla gospodarki oraz ekonomicznego i społecznego rozwoju kraju. To także wyrażenie wdzięczności rolnikom za ich całoroczny trud. Obszary wiejskie to nasza duma! To nasze bogactwo i ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać, dlatego wspólnie podziękujmy za plony i porozmawiajmy o sprawach podlaskiego rolnictwa – podkreślił Stanisław Derehajło.

Nie zabrakło ludowego rękodzieła i lokalnych produktów. Uczestnicy mieli okazje spróbować regionalnych potraw – babki ziemniaczanej, krokietów, pierogów, a także słodkich przekąsek – faworków i ciast własnego wypieku. Dożynki w Ciechanowcu zakończył koncert zespołu InoRos.

Paulina Tołcz
fot.: Diecezja drohiczyńska

facebook