„Pszczoły i ich rola w przyrodzie”. Otwarcie wystawy w kampusie UwB
Modele pszczół oraz sprzęt i ubiór pszczelarza to tylko część z eksponatów, które prezentowane są w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym im. Profesora Andrzeja Myrchy (UCP) na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). W czwartek (4.08) odbył się wernisaż wystawy. Wziął w nim udział m.in. wicemarszałek Stanisław Derehajło. Ekspozycja powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.
Głównym założeniem inicjatywy jest ochrona i promocja roli pszczół w naturalnych ekosystemach, różnych form pszczelarstwa oraz działań propagujących lokalnych producentów miodu. Wykonawcą ekspozycji jest Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze, które przygotowało salę, zakupiło niezbędne eksponaty, modele oraz plansze graficzne.
- Powstało piękne miejsce na kampusie UwB. Miejsce, które będzie opowiadało o życiu pszczoły, o życiu środowiska, o koegzystencji człowieka i przyrody. Jest to miejsce w województwie podlaskim, które pozwoli zauważyć to czego na co dzień nie możemy dostrzec. Tutaj możemy zobaczyć, jak wygląda pszczoła, jej ul, barć lub kokon woskowy. Ponadto daje możliwość obejrzenia z bliska, pod mikroskopem poszczególne komórki i elementy budowy owada, ale również miodu, pożytku pszczelego, pierzgi - mówił wicemarszałek Stanisław Derehajło dodając, że tego rodzaju inicjatywy kształtują wizerunek województwa podlaskiego, które jest miejscem otwartym dla każdego i posiada bogate walory przyrodnicze.
Prof. Jarosław Matwiejuk, prorektor ds. rozwoju UwB, zaznaczył, że wystawa wpisuje się w serię ekspozycji, które w przyszłości będą również organizowane przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze w Białymstoku.
- Wspaniałe połączenie kadry uniwersyteckiej, pasjonatów i działalności Samorządu Województwa Podlaskiego zaowocowało powstaniem wystawy. To wszystko wpisuje się znakomicie w misję uniwersytetu. Bowiem jego misją jest nie tylko prowadzenie badań naukowych, prowadzenie działalności edukacyjnej, dydaktycznej, ale właśnie misja ukazania otaczającego nas środowiska całemu społeczeństwu tego, jak funkcjonuje świat, społeczeństwo, jak funkcjonuje wreszcie przyroda czy jak żyją pszczoły w przyrodzie – powiedział prorektor.
Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługują modele pszczół, które są przedstawicielami kast pszczelich: królowa, truteń, robotnica. Są to przede wszystkim pszczoły augustowskie. W naszym regionie są pasieki, które służą podtrzymaniu gatunku tej pszczoły, która jest przystosowana do warunków przyrodniczych w naszym kraju.
- Ekspozycja zachęci młodzież, która na pewno zainteresuje się tematyką przyrodniczą - powiedział Wiesław Mikucki, kierownik UCP im. Profesora A. Myrchy.
Na zakończenie otwarcia zaproszeni goście zwiedzili pozostałe ekspozycje Centrum Przyrodniczego.
Wystawa będzie otwarta do 31.12.2022 roku. Szczegółowe informacje dotyczące dostępności wystawy znajdziemy na stronie internetowej placówki.
Cezary Rutkowski
fot.:Piotr Babulewicz
red.: Aneta Kursa