Promocja roślin bobowatych, jako cennego źródła białka i pożytku pszczelego
Co wiemy o roślinach bobowatych? Dlaczego warto je hodować i jak wpływają na glebę? Na te i inne pytania odpowiada film promujący je, jako cenne źródło białka i pożytek pszczeli. Inicjatywa została zrealizowana przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP), Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).
Celem projektu jest przekazanie wiedzy o gatunkach i odmianach roślin bobowatych, które są cennym źródłem białka, zarówno w chowie zwierząt, jak i żywieniu człowieka, a także stanowią doskonałą pożywkę pszczelą. Działają również strukturotwórczo na glebę - są najtańszą fabryką azotu i mogą być „łamaczem” płodozmianu zbożowego województwa podlaskiego.
- Rolniku! Uprawiając rośliny bobowate, poprawiasz jakość swojej gleby oraz zmniejszasz ilość importowanej, genetycznie modyfikowanej śruty sojowej - mówi Bronisław Puczel ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie.
Rośliny bobowate źródłem zdrowia
Promocja uprawy roślin bobowatych ma zwiększyć świadomość rolników na temat gatunków i odmian oraz walorów ich uprawy oraz pozytywnego wpływu na glebę, przydatność do produkcji wartościowych pasz i miodu.
Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie, prowadząc badania w zakresie zachowania różnorodności genetycznej roślin (uprawa bobiku, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego i żółtego oraz soi) oraz zróżnicowanego systemu gospodarowania (system konwencjonalny, zintegrowany i ekologiczny) upowszechnia wiedzę w zakresie zachowania różnorodności genetycznej roślin.
Ma to się przyczynić do rozwoju gospodarstw konwencjonalnych i ekologicznych na obszarze woj. podlaskiego. Będą one efektywniejsze, co wpłynie na promocję jakości życia na wsi, a tym samym do życia i rozwoju zawodowego.
Projakt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
oprac. Anna Augustynowicz