Dodana: 10 czerwiec 2020 12:46

Zmodyfikowana: 10 czerwiec 2020 13:35

Ponad 700 tys. na promocję obszarów wiejskich

Szkolenia, warsztaty, promocja regionalnych atrakcji, wizyty studyjne, publikacje i konferencje – to tylko część przedsięwzięć, które będą finansowane w ramach konkursu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW). Zrealizowanych zostanie 17 projektów na łączną kwotę 723 tys. zł. W środę (10.06) odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wyniki konkursu. Wziął w niej udział m.in. Stanisław Derehajło, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Konkurs KSOW - konferencja-2.jpg

W spotkaniu online uczestniczyli również Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP, a także przedstawiciele beneficjentów - Sylwia Grudzińska, dyrektor Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) i Magdalena Kowalska z Urzędu Gminy w Czeremsze.

W ramach konkursu KSOW, finansowanie otrzymało 17 projektów na łączną kwotę 723 tys. zł. Wydatki poniesione na organizację wydarzeń będą refundowane w całości po zrealizowaniu projektów.

- Konkurs KSOW jest jedną z form aktywizacji mieszkańców obszarów wiejskich, sieciowania pewnych działań, pokazania nowych trendów w gospodarce, ale też zachęcania mieszkańców wsi do zakładania działalności gospodarczej - nawet w obecnej rzeczywistości – podkreślał podczas konferencji Stanisław Derehajło.

Jak zaznaczył dyrektor Andrzej Pleszuk, do konkursu zgłoszono wiele interesujących projektów. Co więcej, wnioskodawcy to przedstawiciele różnych obszarów życia społecznego.
- Mamy gminy, stowarzyszenia, lokalne grupy działania, a także organizacje turystyczne i ośrodki kultury – wymieniał dyrektor Pleszuk – Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani tą różnorodnością.

PROT zinwentaryzuje gospodarstwa agroturytyczne

Jedną z organizacji, która skorzysta z finansowania jest PROT. Otrzyma ponad 70 tys. zł na realizację trzech przedsięwzięć.
- Najważniejszym, który stanowi punkt wyjścia dla kolejnych działań, jest inwentaryzacja gospodarstw agroturystycznych - poinformowała Sylwia Grudzińska - W tej chwili nie ma ujednoliconej ewidencji kwater agroturystycznych w naszym regionie, a to jest problem w skutecznej promocji turystyki wiejskiej - podkreślała dyrektor PROT.
Spis gospodarstw agroturystycznych ma być podstawą do określenia ilości i jakości bazy turystycznej przy czynnie działających gospodarstwach rolnych w województwie podlaskim. Przedsięwzięcie zakończy się raportem, który będzie podstawą do wyznaczania kierunków promocji turystyki wiejskiej.
PROT zorganizuje też Podlaskie Forum Agroturytyczne i cykl szkoleń z zakresu promocji agroturystyki w mediach społecznościowych.


Smaki regionu w Czeremsze

Smaki regionu to tytuł projektu, który przeprowadzi GOK w Czeremsze. Jak wyjaśniała Magdalena Kowalska z Urzędu Gminy w Czeremsze, przedsięwzięcie dzieli się na trzy etapy. Pierwszym z nich jest cykl szkoleń, podczas którego uczestnicy poznają tradycyjne metody przygotowywania potraw – m.in. masła, chleba, sera i mięsa w słoikach.
- Po szkoleniach odbędzie się seminarium, podczas którego będziemy przekonywać, że wieś jest bardzo dobrym miejscem do życia, ale także jest to wspaniałe miejsce do rozwijania przedsiębiorczości – mówiła Kowalska - Będziemy mówić m.in. o łańcuchu dostaw, rolniczym handlu detalicznym oraz o systemie jakości żywności.
GOK w Czeremsze zorganizuje również konkurs kulinarny „na słodko i na słono” dla Kół Gospodyń Wiejskich i osób indywidualnych.

Marszałek Derehajło zaznaczył, że program KSOW jest programem spełniającym życzenia i oczekiwania mieszkańców wsi. Zapowiedział, że w przyszłym roku budżet konkursu zaplanowano na 1 mln zł.

W załączeniu lista zakwalifikowanych projektów


Aneta Kursa
fot. Anna Augustynowicz

facebook