Dzień Jedności Rolniczej w Wasilkowie - ekumeniczne dziękczynienie za tegoroczne plony
Liturgia w cerkwi prawosławnej, msza św. w sanktuarium w Świętej Wodzie, ekumeniczne dzielenie się chlebem i uhonorowanie zasłużonych dla rolnictwa – w niedzielę (29.09) w Wasilkowie odbyły się obchody Dni Jedności Rolniczej. Marszałka Artura Kosickiego reprezentowali Tomasz Szeweluk, sekretarz województwa i Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka. W uroczystościach wziął udział m.in. Bogusław Dębski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.
Dzień Jedności Rolniczej w Wasilkowie rozpoczął się nabożeństwem w cerkwi prawosławnej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Liturgii przewodniczył bp supraski Andrzej.
W imieniu marszałka Artura Kosickiego dary ołtarza na ręce bp. Andrzeja przekazali Tomasz Szeweluk – sekretarz województwa, Andrzej Pleszuk - dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w urzędzie marszałkowskim oraz Iwona Krzyżanowska, zastępca dyrektora.
W południe, w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie rozpoczęły się główne obchody święta rolników. Przed uroczystą mszą polową wystąpił zespół folklorystyczny „Klekociaki”. Następnie złożono dary ołtarza. W imieniu marszałka Artura Kosickiego przekazali je przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski i dyrektor Robert Jabłoński.
Uhonorowano też zasłużonych dla rolnictwa i kultury ludowej. Medale św. Izydora Oracza, patrona rolników otrzymali m.in. Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego (były minister rolnictwa), a także boćkowskie „Klekociaki”, jeden z najbardziej znanych zespołów folklorystycznych z naszego regionu.
Uroczystemu nabożeństwu w Świętej Wodzie przewodniczył ks. Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej. Homilię wygłosił ks. dr Dariusz Wojtecki, duszpasterz przedsiębiorców i pracodawców Archidiecezji Białostockiej, który podkreślał, że praca rolnika jest wyjątkowa na tle innych branż, a jej wyjątkowość polega na codziennym kontakcie z tajemnicą życia.
- Wszystko można dziś wyprodukować, ale nie da się wyprodukować ziaren – mówił kapłan – Uczciwi rolnicy są świadkami Boga jak nikt inny na świecie. Codziennie widzą jego działanie – dodał.
Przywołał też m.in. pamiętne słowa Jana Pawła II: „Dobra kondycja wsi, to gwarancja przetrwania narodu”.
Po mszy bp Henryk Ciereszko i bp Andrzej poświęcili chleby wypieczone z tegorocznych plonów, po czym nastąpiło tradycyjne przełamanie się symbolem rolniczego trudu.
List do gości i uczestników obchodów skierował marszałek Artur Kosicki.
„To niezwykle ważne święto dla naszego regionu, w którym rolnictwo odgrywa istotną rolę.
Cieszę się, że to wydarzenie jest okazją do wyrażenia wdzięczności rolnikom za ich ciężką pracę i codzienny trud.” – czytamy m.in. w liście.
Przekazał też gratulacje tegorocznym laureatom Medali św. Izydora Oracza:
„Niech to zaszczytne wyróżnienie będzie impulsem do kontynuowania i pielęgnowania swoistego „dziedzictwa podlaskiej wsi”. (pełna treść listu w załączeniu)
Podczas tegorocznego święta rolników poświęcono krzyż upamiętniający Zdzisława Lipskiego, wieloletniego prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
Wśród obecnych w Świętej Wodzie byli też m.in. Jadwiga Zabielska - radna wojewódzka, Bohdan Paszkowski - wojewoda podlaski, Witold Karczewski – przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza, samorządowcy, przedstawiciele organizacji rolniczych.
Po zakończeniu uroczystości oficjalnych można było wziąć udział w pikniku rodzinnym i zobaczyć popisy jazdy konnej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku.
Organizatorem uroczystości byli Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, a gospodarzem miejsca – ks. Alfred Butwiłowski proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej i kustosz sanktuarium w Świętej Wodzie.
tekst i fot. Aneta Kursa
Pełna treść listu marszałka Artura Kosickiego z okazji uroczystości Dnia Jedności Rolniczej: