Dożynki Prezydenckie 2020 w Warszawie
W podziękowaniu za trud pracy polskich rolników w czasie tegorocznych żniw odbyły się w weekend (19-20.09) Dożynki Prezydenckie 2020 w Warszawie. W niedzielnych uroczystościach z udziałem Pary Prezydenckiej uczestniczyła delegacja z Podlaskiego na czele z Marszałkiem Województwa - Arturem Kosickim.
- Bóg zapłać za trud, Bóg zapłać za chleb, Bóg zapłać za tegoroczne plony, za trud rolnika – mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.
Zadeklarował w swoim wystąpieniu działania na rzecz rolników oraz przypomniał, że w ciągu najbliższych siedmiu lat czeka nas zastrzyk środków finansowych z Unii Europejskiej, z których 140 mld zł będzie wykorzystane właśnie na rolnictwo.
Podkreślając, że Dożynki Prezydenckie są „inne w tym roku, niż były zazwyczaj do tej pory” dodał, że „W tym roku całe polskie społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników”.
Ta inność to miejsce uroczystości dożynkowych. Po raz pierwszy od lat odbył się one nie w Spale, a na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Ograniczono też liczbę uczestników, wśród nich znaleźli się jednak samorządowcy, w tym m.in. marszałek Artur Kosicki.
- Jestem dumny, że w ciągu roku jest taki dzień, kiedy możemy podziękować rolnikom za to, że dbają o nasze potrzeby, jakimi są dostarczenie zdrowej żywności do naszych gospodarstw domowych oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego – mówił redakcji Wrót Podlasia marszałek Kosicki.
Przypomniał, że w perspektywie kilku ostatnich lat polska wieś zmieniła się bardzo mocno. Podkreślił, że polscy rolnicy są ludźmi wykształconymi, ambitnymi i wdrażają nowoczesne technologie w gospodarstwach rolnych. A województwo podlaskie jest jednym z regionów naszego kraju sprzyjającym produkcji rolnej.
- Jest dla mnie zaszczytem, że mogę dzielić z rolnikami tę radość i pomodlić się wspólnie z nimi o lepsze plony na przyszły rok – dodał.
Dożynkowe uroczystości rozpoczął w sobotę „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. O tytuł ubiegały się reprezentacje jedenastu województw. Podlaski, przygotowany przez gospodynie ze wsi Ciemne w gminie Suchowola, zdobył wyróżnienie. To właśnie gmina Suchowola reprezentowała w tym roku nasz region, zaś tanecznie i muzycznie wspomagał reprezentantów naszego regionu Zespół „Skowronki”.
- Wieniec został zrobiony ze szczerego serca przez kilkanaście gospodyń z małej wsi. Zajęło im to około miesiąca. Każda przynosiła takie zboża, takie zioła, jakie miała w ogrodach – mówiła obecna na Dożynkach Beata Matyskiel, wicedyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
W uroczystości podlaskiej delegacji towarzyszyli także m.in. Robert Jabłoński, Dyrektor Gabinetu Marszałka, Mariusz Nahajewski, Zastępca Dyrektora Gabinetu Marszałka oraz Henryk Dębowski, radny Miasta Białegostoku.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Po zakończeniu liturgii dożynkowy korowód przeszedł na sąsiadujący dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Tam odbył się ceremoniał dożynkowy, którego głównym elementem było przekazanie chleba parze prezydenckiej przez starostów dożynkowych. Odbyły się okolicznościowe wystąpienia. Na zakończenie uczestnicy uroczystości obejrzeli występ tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 2017 r. uświetnia to wydarzenie.
***
W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale (Łódzkie). Spalskie święto plonów, to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. W latach 1927-1938 organizowano je z inicjatywy prezydenta Ignacego Mościckiego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzeszono w roku 2000.
tekst: Marcin Nawrocki, Małgorzata Sawicka, Cezary Rutkowski
fot.: Małgorzata Sawicka