Dodana: 8 czerwiec 2020 08:54

Zmodyfikowana: 8 czerwiec 2020 08:54

Agrotechniczne aspekty uprawy kukurydzy i ziemniaków w warunkach suszy

W ramach trzyczęściowej audycji rolniczej zapraszamy do obejrzenia kolejna odcinka. Dr Jolanta Puczel i dr Bronisław Puczel ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie opowiedzą jak poradzić sobie z suszą w uprawie kukurydzy i ziemniaków.

Ilustracja do artykułu Pole uprawne.jpg

Jak mówi dr Jolanta Puczel, kukurydza w porównaniu z innymi roślinami uprawnymi również ma swoje ma swoje momenty krytyczne. Jak dodaje, warzywo mimo niedużego zapotrzebowania na wodę w sytuacji braku odpowiedniego nawodnienia gleby, reaguje bardzo olbrzymim spadkiem plonowania. W rezultacie może to doprowadzić do olbrzymiego nieurodzaju kukurydzy.

Susza może zaszkodzić również uprawom ziemniaka. Jak tłumaczy dr Bronisław Puczel oznacza to gorszą przydatność ziemniaków dla przemysłu z powodu niedoboru skrobi, oraz brak wykorzystania warzywa do celów konsumpcyjnych, ponieważ w ziemniaku mogą zachodzić uszkodzenia przez co staje się niejadalny.

O tym jak poradzić sobie z tą nieciekawą dla rolników sytuacją uprawy kukurydzy i ziemniaka w okresie suszy, możemy obejrzeć w 3. odcinku audycji rolniczej dostępnym poniżej.

Seria audycji jest finansowana ze środków budżetu województwa i została zainicjowana przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich.

Jeśli wcześniejsze odcinki audycji rolniczej umknęły Państwa uwadze, zapraszamy do kliknięcia w poniższe linki:

Jak agrotecznicznie zabezpieczyć się przes suszą? odcinek 1

Jak agrotechnicznie zabezpieczyć się przed suszą? Produkcja roślinna. odcinek 2

źródło: Telewizja Narew

oprac. Cezary Rutkowski

fot. pixabay

facebook