Dodana: 10 wrzesień 2021 09:58

Zmodyfikowana: 10 wrzesień 2021 10:02

18. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej obradowało w Białymstoku

Firma Bel Polska, producent serów topionych, została laureatem XIV Rankingu Spółdzielni Mleczarskich w kategorii „Przedsiębiorstwo Zielonych Rozwiązań”. Statuetkę zwycięzcy wręczył w imieniu marszałka Artura Kosickiego Krzysztof Szeweluk, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka, w czwartek, 9 września, podczas gali w Operze i Filharmonii Białostockiej wieńczącej 18. Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.
Grupa osób na scenie

To najważniejsze wydarzenie branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tej edycji miało miejsce w Białymstoku. Uczestnicy obradowali od środy, 8 września.

– Województwo podlaskie to nie tylko bogactwo wielu kultur, pięknych terenów, ale też region, w którym mamy największą liczbę gospodarstw rolnych wyspecjalizowanych w produkcji mleka oraz największe spółdzielnie mleczarskie – zauważył marszałek Artur Kosicki. – Możemy być dumni z ogromnych osiągnięć polskiego sektora mleczarskiego, który właśnie w tej czystej ekologicznie i zielonej części Polski produkuje najlepsze mleczne specjały – dodał.

Do Białegostoku przyjechali nie tylko przedstawiciele branży mleczarskiej, ale również eksperci i radcy rolni z wielu krajów. Podczas dwóch dni konferencji podejmowali dyskusje na najbardziej aktualne tematy związane z przemysłem mleczarskim.

Grupa osób na scenie

W trakcie sesji i paneli dyskutowali na temat kondycji polskiego mleczarstwa i wyzwań, jakie stawia przed nim nowa perspektywa unijna, szczególnie Europejski Zielony Ład (osiągnięcie neutralności klimatycznej krajów Unii Europejskiej do 2050 r.) i nowa Wspólna Polityka Rolna (wsparcie z Unii Europejskiej dla rolników). Uczestnicy zastanawiali się również, w jaki sposób pandemia COVID-19 zmieniła rynek spożywczy. Ważnym tematem było także promowanie modelu spółdzielczego jako optymalnego dla rozwoju rolnictwa.

Wydarzenie objął patronatem Marszałek Województwa Podlaskiego, a Województwo Podlaskie było jego partnerem strategicznym.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Polska Izba Mleka

facebook